Site icon GEO Polityka

Kontratak ZSU w pobliżu Bachmuta i prosuwanni w zachodniej części obwodu zaporoskiego: mapy ISW

ZSU kontynuowało kontrofensywę w pobliżu Bachmutu i kilka przedarło się przez części wejściowe obwodu zaporoskiego.

Poinformowała o tym RBC-Ukraina w przesłaniu do Institute for Warfare (ISW).

Sytuacja w obwodzie ługańskim

Jak podaje ISW, 8. runda ZSU została przeprowadzona wkrótce po ofensywie na linii Kupjansk-Swatowo-Kremenna.

Strona rosyjska oświadczyła, że ​​wojska rosyjskie pokonały ataki ukraińskie pod Orlanskoje. w obwodzie charkowskim; Nowosełowski, Makiejewka i Dibrowa w pobliżu obwodu ługańskiego; Torskogo w pobliżu obwodu donieckiego; A w rejonie lasu Sieriebryańskiego wojska rosyjskie odparły ukraiński atak pod Torskim.

Sytuacja w obwodzie donieckim

Za słowa Instytutu Po zakończeniu wojny ZSU 8 stycznia kontynuowało działania ofensywne pod Bachmutem i, jak się okazało, ruszyło do przodu. Sztab Generalny i inne ukraińskie jednostki wojskowe poinformowały, że siły ukraińskie odniosły częściowy sukces, schodząc bezpośrednio z Andrijówki.

Ukraiński Sztab Generalny poinformował, że ZSU odrzuciło rosyjskie ataki na dzienne podejście od Bachmuta w rejonach Andrijówki i Kliszczewki oraz na dzienne podejście od Bachmuta w rejonie Bogdanówki.

Rząd rosyjski oświadczył, że wojsko rosyjskie odparli ukraińskie ataki w rejonie Andrijówki. Smród potwierdza, że ​​ZSU próbuje od razu ominąć Kurdyumowkę i w związku z tym zaatakować bezpośrednio od Zelenopopill.

Ukraińscy blogerzy Federacji Rosyjskiej potwierdzają, że ukraińscy żołnierze przenieśli niedawno swoje bitwy na brzeg Kurdyumowki, aby uratować przewagi taktyczne, które stracili na dzień przed Bachmutem. Jednak w tym rejonie mniej znaczących ruchów wojsk ukraińskich unika się poprzez zmianę warunków pogodowych i silne opady deszczu przekraczające horyzont rozpoznania powietrznego.

Wojska rosyjskie zostały wymienione na atak lądowy w celu odwrócenia kierunku pozycje w pobliżu Bachmuta i według doniesień odniosło to obopólny sukces.

Linia Donieck-Awdijewka

Wojska rosyjskie kontynuowały ataki lądowe na linię Donieck-Awdijwka i po otrzymaniu informacji ruszyły dalej. Ukraiński Sztab Generalny i przedstawiciel Ukraińskiej Grupy Taurian, pułkownik Oleksandr Sztupun, poinformował, że siły ukraińskie odparły 20 rosyjskich ataków w pobliżu Awdijówki, na obrzeżach wsi, Donieck w rejonie Pierwomajskoje i na deszczowych przedmieściach Doniecka. w okolicach Mar'inki, Krasnogorivki.< /p>

Sztupun zauważył także, że rosyjskie ataki na bezpośrednie linie Awdijiwki i Marinki mają na celu podwoić siły ukraińskie i uniemożliwić przerzucenie ukraińskich rezerw bezpośrednio na Zaporoże.

Rosyjskie plany potwierdziły się, że siłom rosyjskim udało się ostatnio przejąć nowe pozycje w Pivnichnym Mar'intsi odniosły częściowy sukces w Krasnogorivce (osada na pivnich z Awdiivki).

Sytuacja na „osi Pivdenny’ego”

Według ISW wojsko ukraińskie kontynuowało działania ofensywne w zachodniej części obwodu donieckiego w rejonie kordonu obwodu doniecko-zaporskiego, ale nie odniosło żadnych potwierdzonych sukcesów iv.

< p>Ukraiński Sztab Generalny poinformował, że siły ukraińskie pokonały 10 rosyjskich ataków w pobliżu Wodyanoje i Zołotoja Niwa.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony (MO) stwierdziło, że elementy zbieżnych rosyjskich sił zbrojnych pokonały ukraińskie ataki w poprzednim wiec w Mikilskim, w drodze z Nowodonieckiego, przy wjeździe od Staromayorskiej i na ulicę od Priyutnego.

Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii wyraziło zadowolenie, że w rejonie Wielkiej Nowosiłki na linii frontu na pozostałych czterech głównych drogach panował najwyraźniej spokój i że jednostki przeciwlotnicze rozmieszczone były w odległości co najmniej 125 kilometrów na tej linii frontu. ISW szacuje, że siły ukraińskie odzyskały aż 215 kilometrów kwadratowych w pobliżu granicy obwodów donieckiego i zaporoskiego, rozpoczynając kontrofensywę na początku 2023 roku.

Wojska rosyjskie przeprowadziły kontratak w zachodniej części obwodu donieckiego i w rejonie kordonu obwodu doniecko-zaporyskiego, zanim uzyskały jakiekolwiek potwierdzenie podbojów terytorialnych. Rosyjski bloger stwierdził, że rosyjskie siły specjalne i zmotoryzowani strzelcy zajęli co najmniej kilkanaście ukraińskich pozycji i wycofali siły ukraińskie z bliżej nieokreślonej „strategicznie ważnej osady”.

ZSU kontynuowało działania ofensywne w zachodniej części obwodu zaporoskiego i odniosło graniczne sukcesy terytorialne na obrzeżach Nowoprokopivki. Opublikowano 8-dniowe nagrania wideo z geolokalizacji. Pokazało, że siłom ukraińskim udało się otworzyć autostradę T-0408 na obrzeżach Nowoprokopivki.< /p>

Rosyjscy urzędnicy stwierdzili, że siły ukraińskie kontynuowały ofensywę bezpośrednio pod Kopanią i odniosły pewne sukcesy. Rosyjska ufortyfikowana linia obrony została okopana na czas dziennego odwrotu i dziennego odwrotu spod Kopanyi, a siły ukraińskie bezskutecznie atakowały także pozycje rosyjskie na obrzeżach Nowoprokopivki i na podejściu do Werbowoja. Siłom rosyjskim nie udało się przedostać na flanki sił ukraińskich, które posuwały się na prostej linii Nowoprokopiwka i Werbowoje na odcinku dziesiątym, a siły ukraińskie nie odniosły znaczących sukcesów.

Na linii Robotino – Werbowoje kontynuuje Intensywne walki, a ogień rosyjskiej artylerii zestrzelił dwie ukraińskie grupy dywersyjne i rozpoznawcze już po wczesnym podejściu z Werbowa.

Przedstawiciel Ukraińskich Sił Zbrojnych Taurów, pułkownik Oleksandr Sztupun oświadczył, że wojska rosyjskie będą nadal żuć węże. Zadbajcie o swoją obronę w pobliżu Tokmak i miejsce zamieniło się w fort, zaostrzony okrągłymi liniami obronnymi.

Rosyjscy urzędnicy w dalszym ciągu omawiali ukraińskie operacje przez Dniepr i most Antoniwski w obwodzie chersońskim. ZSU w dalszym ciągu zajmuje pozycje na wyspach w pobliżu delty Dniepru na opadającej (lewej) rzece Brzozowej i często odnosi sukcesy.

Wyjaśnili, że ukraińscy żołnierze nie stanowią poważnego przyczółka w tym rejonie . Potwierdzono, że siły ukraińskie próbowały wzmocnić swoje pozycje pod mostem Antoniwskim, a ukraińskie siły dywersyjno-rozpoznawcze godzina po godzinie zbliżały się do Ołeszki i miejsc Wikorystii, w tajemnicy.

Władze rosyjskie, w tym władze rosyjskie, w tym m.in. Ministerstwo Obrony Rosji upierało się, że siły ukraińskie planowały wieczorem 7-go wieczorem uderzyć stację Dżanka zmodyfikowaną rakietą S-200.

O sytuacji na froncie pisaliśmy już wcześniej o stanie na wieczór 8-go. W tej chwili ZSU zlikwidowało 282 280 rosyjskich żołnierzy.

Przeczytaj warunki i ważne informacje na temat wojny między Rosją a Ukrainą na kanale RBC-Ukraina w Telegramie.

Exit mobile version