Site icon GEO Polityka

Mosty i pieniądze: historia tajemniczego podobieństwa między banknotami euro a ich wizerunkami

Czy mosty na banknotach euro były kiedykolwiek prawdziwymi konstrukcjami? Ta interesująca historia ujawnia ważny aspekt konstrukcji europejskiej waluty, pisze WomanEL.

Po pierwsze warto zauważyć, że mosty przedstawione na banknotach euro nigdy tak naprawdę nie istniały w prawdziwym życiu. Ale historia tych mostów rozpoczęła się od genialnej konkurencji.

Kreatywna i wpływowa: Venya Brikalin znalazła się na liście The Business of Fashion 500 Żegnajcie, rany na skórze: TOP 5 golarek elektrycznych dla kobiet 2023

Tworząc projekt euro, Europejski Instytut Walutowy postanowił uniknąć ewentualnych konfliktów pomiędzy krajami Unii Europejskiej i ogłosił konkurs na najlepszy projekt banknotu. Jednym z warunków konkursu było ograniczenie stosowania w projektowaniu jakichkolwiek elementów mogących nawiązywać do konkretnego kraju.

Zwycięzcą tej twórczej pracy został austriacki projektant Robert Kalina, który zaproponował, aby każdy nominał banknotu będzie poświęcony konkretnej epoce w kulturze europejskiej. Zaoferował zatem 5 euro za klasycyzm, 10 euro za romantyzm, 20 euro za gotyk, 50 euro za renesans, 100 euro za barok i rokoko, 200 euro za modernizm i 500 euro za architekturę nowoczesną.

Aby dodać swojemu projektowi „ducha epoki”, Kalina zdecydowała się przedstawić na banknotach mosty. Jednak w rzeczywistości takie mosty nie istniały nigdzie w Europie.

Ale w 2011 roku holenderski artysta Robin Stam zaczął przekształcać te szkice w prawdziwe konstrukcje. Dzięki wsparciu władz miasta Stam w 2012 roku odtworzył wszystkie siedem mostów w Spijkenisse, nowej dzielnicy Rotterdamu w Holandii. Mosty te stały się żywymi instalacjami artystycznymi, które można teraz oglądać.

Pieniądze. Źródło: facebook

Moje mosty okazały się nieco droższe od samych banknotów, ale władze miasta uznały, że to świetny sposób na przyciągnięcie turystów i przeznaczył na to niezbędne fundusze,

podzielił się Robin Stam.

Dzięki temu mosty w pełni odpowiadały fikcyjnemu projektowi – nawet ich kolory były dokładnie takie, jak na walucie euro . A teraz każdy może spacerować po słynnych mostach.

Źródło: facebook.com/sokolovsky.inform

Źródło informacji

Exit mobile version