Wojna sama w sobie przynosi zło i nienawiść. Nic dziwnego, że w ostatnim czasie ludzie stali się bardziej agresywni i skłonni do okazywania negatywnych emocji – pisze WomanEL. Ukraińska prezenterka i psycholog Julia Zoriy opowiedziała internetowej publikacji Dmitrija Gordona, jak przetrwać nienawiść i prawidłowo reagować na takie ataki.
Treść Co wpływa na wzrost agresjiSposoby na pozbycie się agresjiJak reagować na hejt
Psycholog zauważył, że agresja jest jednym z mechanizmów obronnych człowieka, za pomocą którego można rozładować negatywne emocje i dostosować się do warunków środowiskowych. To naturalna funkcja
Britney Spears zaniepokoiła fanów wykonaniem niebezpiecznego tańca z nożamiBrak połączenia: Sasha Zaritskaya ujawniła sekrety relacji pana młodego z rodzicami
Co wpływa na wzrost agresji
Wojna nie jest normą życia. To jest bardzo trudne. Ludzie są wyczerpani, wyczerpani, przestraszeni, źli – stwierdziła Julia.
Co wpływa na wzrost agresji:
- poziom stresu i niepokoju;
- poziom świadomości w bieżących irytujących sytuacjach;
- zaburzenia psychiczne;
- poziom krytycznego myślenia i rozwój intelektualny;
- wartości moralne.
Sposoby na pozbycie się agresji
Julia Zoriy stwierdziła, że każdy człowiek na swój sposób radzi sobie z agresją. Ktoś dostrzega w sobie agresję i znajduje przyjazny dla środowiska sposób, aby dać jej ujście poprzez sport, codzienną rutynę i pracę z psychologiem. Ktoś idzie do lasu lub innego opuszczonego miejsca, żeby krzyczeć, płakać.
Ktoś włącza inny unikalny mechanizm obronny – amortyzację. Aby być człowiekiem sukcesu, spełnionym, szczęśliwym, trzeba pracować nad sobą. A to jest długie i często trudne.
Można pójść łatwiej – po prostu zdewaluować drugą osobę, jej osiągnięcia, sukcesy i dzięki temu poczuć się lepiej. To właśnie tę dewaluację dokonują hejterzy
zauważył ekspert.
Psycholog dodał, że najbezpieczniejszym sposobem na rozładowanie agresji jest obrzucanie innych wyzwiskami, napisanie gniewnego komentarza lub wiadomości do znanej osoby . Dla hejterów dewaluacja sławnych ludzi jest jedynym sposobem zrekompensowania ich znikomości i ignorancji. Nie ma potrzeby walczyć z hejterami.
I tacy ludzie też istnieją na tym świecie – dla równowagi. Następnie musisz sam zdecydować, jak na nie zareagować.
Jak reagować na nienawiść
Nienawiść nie dotyczy ciebie, nienawiść dotyczy osoby, która nienawidzi. Ja staram się nie reagować, a Ty możesz spróbować powalczyć i przekonać ich do czegoś innego. Nie jest faktem, że ci się uda, ale możesz spróbować, poradziła Zoria.
Julia podzieliła się także swoim doświadczeniem, jak reagować na nienawiść:
- nie wchodź celowo czytaj komentarze i nie sprawdzaj folderów ze spamem;
- jeśli natkniesz się na komentarz lub wiadomość, zignoruj ją, ponieważ wszelkie przekleństwa i wnioski fotelowych ekspertów nie mają nic wspólnego z rzeczywistością, a ludzie po prostu nie mają zrozumieć sytuację.
Jeśli mam czas i inspirację, mogę nawiązać dialog. Najczęściej wystarczy cierpliwość, aby spokojnie wszystko wyjaśnić hejterom, po czym ludzie zwykle przepraszają – przyznała Julia.
Po inwazji na pełną skalę Julia Zariy pracuje jako konsultantka na platformie internetowej Pomoc Psychiczna, która zapewnia bezpłatną pomoc psychologiczną. Być może jej rady okażą się przydatne i zmniejszą przejawy agresji w społeczeństwie…
Dowiedz się, czego Ukraińcy boją się tutaj najbardziej.