Site icon GEO Polityka

Wielki Fitzgerald: 3 ciekawe adaptacje filmowe twórczości pisarza

Amerykański pisarz i scenarzysta Francis Scott Fitzgerald, autor wielu powieści i opowiadań o pokoleniach „epoki jazzu”, stał się jednym z najwybitniejszych twórców XX wieku. Liczne adaptacje filmowe twórczości Fitzgeralda z udziałem najlepszych aktorów XX wieku – Leonardo DiCaprio, Brada Pitta, Roberta De Niro, Jacka Nicholsona i innych – były wielokrotnie nagradzane Oscarami. W urodziny pisarza WomanEL przypomina najlepsze filmy powstałe na jego podstawie.

Treść“Wielki Gatsby”, 2013″Ciekawy przypadek Benjamina Buttona”, 2008″Czuła noc”, 1962 Francis Scott Fitzgerald. Źródło: Instagram

Pierwsze ekranizacje filmowe zaczęły pojawiać się w szalonych latach dwudziestych, choć większość z nich nie była arcydziełami i nie rościła sobie prawa do pozostawienia śladu w historii kina. Jednak już w drugiej połowie XX wieku hollywoodzcy reżyserzy i producenci ponownie zwrócili uwagę na twórcze dziedzictwo Fitzgeralda, ponieważ jego dzieła mają bardzo kinowy charakter.

Doja Cat wydała swój czwarty przełomowy album Tatyana Litvinova przyznała, jakich operacji plastycznych dokonała

W efekcie powstały prawdziwe dzieła sztuki, które doskonale oddały klimat książek wielkiego pisarza. Obecne stulecie również zadowoliło nas godnymi wstążkami.

“Wielki Gatsby”, 2013

Wspaniały obraz Baza Luhrmanna ze wszystkimi jego próżność i jasność. Kostiumy i dekoracje są bardzo zgodne z tekstem książki. Scenarzyści potraktowali „Wielkiego Gatsby’ego” z szacunkiem, dzięki czemu klimat „epoki jazzu”, jak to określił sam Fitzgerald, został znakomicie oddany.

Nawiasem mówiąc, casting również okazał się trafny. DiCaprio to chyba najlepszy Gatsby w historii kina. I nawet szkoda, że ​​nie otrzymał za tę rolę Oscara.

DiCaprio, Tobey Maguire, Carey Mulligan i Joel Edgerton spisali się znakomicie ze swoimi rolami. Wielki Gatsby z budżetem 105 milionów dolarów zarobił ponad 353 miliony dolarów. A wnuczka Fitzgeralda pochwaliła film słowami: „Scott byłby dumny”.

Film otrzymał dwie nagrody Oscara – w kategoriach „Najlepsze kostiumy” i „Najlepsza scenografia”.

“Ciekawy przypadek Benjamina Buttona”, 2008

Steven Spielberg marzył o stworzeniu ten film został wydany przez Davida Finchera i otrzymał zasłużonego Oscara. To krótka historia, ale film okazał się jeszcze lepszy od książki, dodając wiele ciekawych szczegółów i „smacznych” szczegółów.

Brad Pitt gra mężczyznę, którego życie wizualnie podąża w przeciwnym kierunku (od dziadka do dziecka), a Cate Blanchett gra jego odwieczną pasję. Głęboko filozoficzna dwugodzinna akcja z czasów, gdy filmy oglądano na płytach. Dlaczego młodość jest taka płochliwa, a starość zagmatwana i dlaczego nie trzeba dopasowywać czasu – o tym opowiada film.

Film był nominowany do trzynastu Oscarów, a w kategoriach zdobył trzy statuetki „Najlepsza praca scenografa”, „Najlepsza charakteryzacja” i „Najlepsze efekty wizualne”.

“Czuła noc”, 1962

Adaptacja najnowszej książki Fitzgeralda, która jest ulubioną książką autora. „Miękka noc” pojawiała się na ekranach częściej niż inne książki. W latach 80-tych nakręcili nawet na jej podstawie serial telewizyjny. Ale chyba najlepszy film nakręcił Henry King.

W 1962 roku Henry King nakręcił słynną powieść z Jennifer Jones i Jasonem Robardsem w rolach głównych. Film o tym samym tytule spotkał się z ostrą krytyką. Przede wszystkim dlatego, że King zbyt swobodnie zinterpretował wizerunki głównych bohaterów.

Jednak w momencie premiery krytycy byli bardziej przychylni filmowi. Był nawet nominowany do Oscara – w kategorii muzycznej. Historia dwóch żyć i jednego szaleństwa, podzielona na cytaty.

Wiele osób ma tendencję do wyolbrzymiania tego, jak inni ich traktują — z jakiegoś powodu wydaje im się, że wywołują u każdego złożony wachlarz upodobań i antypatii

Francis Scott Fitzgerald.

Książka ma charakter autobiograficzny. Żona pisarza Zelda cierpiała na schizofrenię, która z każdym dniem wpędzała Franciszka w jeszcze głębszą otchłań alkoholizmu. „Czuła jest noc” to najsmutniejszy film oparty na twórczości wielkiego pisarza, a także samej powieści.

Tutaj poznasz 3 fascynujące ekranizacje bestsellerów Dana Browna.

Źródło informacji

Exit mobile version