Site icon GEO Polityka

Przypadki niebezpiecznej infekcji odnotowane na Ukrainie: jak się chronić

Twitter LinkedIn VK

Ta informacja została zgłoszona w raportach URA-Inform Administracji Państwowej Obwodu Dniepropietrowskiego.  

Kleszcze przenoszą niebezpieczną infekcję.  Dniepropietrowskie Obwodowe Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom  podało, że w 2023 roku  ponad 100 osób zgłosiło się już do placówek medycznych w sprawie ukąszenia przez te owady.

Ukąszenia krwiopijców mogą prowadzić na straszną chorobę, po której można pozostać niepełnosprawnym na zawsze.

„Borelia lub borelioza to niebezpieczna choroba, która atakuje serce, stawy, wątrobę i układ nerwowy. Zakażenie przenoszone jest przez ukąszenie kleszcza. Im szybciej uda się zidentyfikować pasożyta, tym mniejsze jest prawdopodobieństwo zarażenia” – powiedziała Galina Szamiczkowa, kierownik oddziału Dniepropietrowskiego Regionalnego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom.

Aby uchronić się przed chorobą, konieczne jest  postępuj zgodnie z prostymi wskazówkami. Wybierając się do parku, na otwartą przestrzeń, zadbaj o zamknięte, obcisłe ubranie w jasnych odcieniach i kapelusz. Używaj także specjalnych środków odstraszających owady.

Po powrocie do domu pamiętaj, aby potrząsnąć całym ubraniem i dokładnie obejrzeć skórę. Szczególnie – okolice za uszami, szyja, tył głowy, brzuch.

Jeśli zauważysz pasożyta na ciele, nie powinieneś go usuwać samodzielnie. Konieczne jest skontaktowanie się z najbliższą placówką medyczną.

Przypomnijmy, że wcześniej informowano, jakie objawy wskazują na obecność zakrzepu: nazwano sygnały alarmowe.

Źródło informacji

Exit mobile version