Ta informacja została podana przez Тsn, donosi „URA-Inform”.
< p>Wezwanie uważa się w szczególności za doręczone, jeżeli zawiera dane osobowe osoby wzywanej do wojskowego biura meldunkowego i poborowego oraz jeżeli osoba zobowiązana do służby wojskowej własnoręcznie się na nim podpisała.
Jednocześnie adwokat Maksym Szinżyrbajew zaznaczył, że wezwania są rozpatrywane prawnie także wtedy, gdy zostały odebrane przez jednego z pełnoletnich krewnych mieszkających z osobą zobowiązaną do odbycia służby wojskowej.
Są tu jednak pewne niuanse.< /p>
Zwrócił uwagę, że jeśli osoba zobowiązana do służby wojskowej jest zameldowana razem z krewnymi, ale jednocześnie mieszka osobno, to doręczenie za ich pośrednictwem wezwania jest uznawane za nielegalne.
„Tylko wtedy, gdy wiadomo na pewno, że dana osoba stale tam mieszka” – wyjaśnił.
Prawnik również dodał, że wezwanie wysłane pocztą lub przez Viber jest uważane za nieprawidłowo doręczone. A także wezwania do TKK telefonicznie lub SMS-em nie zobowiązują mężczyzny do udania się do wojskowego biura meldunkowego i werbunkowego.
Jednocześnie, jeżeli doręczenie wezwania odbyło się z zachowaniem wszelkich przepisów, a osoba zobowiązana do służby wojskowej uchyla się od służby wojskowej, wówczas funkcjonariusze organów ścigania mogą wszcząć postępowanie karne przeciwko mobilizacji.
Przypomnijmy, wcześniej informowano, że Rada Ministrów określiła jasne terminy dokonywania rezerwacji pracowników podczas mobilizacja.