Site icon GEO Polityka

ISW określił prawdziwy cel wizyty Łukaszenki w Chinach

Twitter LinkedIn VK

Samozwańczy prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko odwiedzi Chiny od 28 lutego do 2 marca.

Ta informacja została podana przez ISW, donosi Ura-inform.

Poinformowano, że planuje on spotkać się z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem w celu podpisania porozumień w sprawie handlu, inwestycji i wspólnych projektów na dużą skalę . Łukaszenka zamierza także spotkać się z wyższymi urzędnikami i szefami chińskich korporacji.

ISW sugeruje jednak, że Łukaszenka planuje spotkanie z Xi Jinpingiem, prawdopodobnie po to, by pomóc Rosji i Chinom uniknąć sankcji w związku z doniesieniami, że Chiny rozważenia udzielenia śmiercionośnej pomocy Federacji Rosyjskiej.

„Oświadczenie Łukaszenki o planowanej wizycie zbiega się z doniesieniami, że według wysokich urzędników USA Chiny są poważnie rozważa sprzedaż do Rosji dronów wojskowych, broni osobistej oraz pocisków artyleryjskich kal. 122 mm i 152 mm” – czytamy w raporcie.

Eksperci ISW przyznają, że Chiny mogą próbować wykorzystać umowy z Białorusią do ukryć łamanie sankcji w przypadku takich przesyłek do Rosji.

Przypomnijmy, wcześniej informowano, że Stany Zjednoczone zareagowały na decyzję Putina o wycofaniu się z START: wykonano potężny krok.

Źródło informacji

Exit mobile version