wtorek, 31 maj 2011 16:33

Umowa pomiędzy Izraelem a rebeliantami?

Oceń ten artykuł
(5 głosów)

dok_small

  ECAG

Dokument, którego istnienie prezentujemy obok, pojawił się dwa tygodnie temu w libijskiej telewizji państwowej. Jak informowano, zdobyto go dzięki ukraińskiemu wywiadowi. Zgodnie z treścią tego dokumentu, w zamian za pomoc wojskową, rebeliancki rząd w Benghazi zgodził się na założenie na terenie Libii bazy wojskowej przez Izrael.

Ciężko wyrokować na temat jego autentyczności, aczkolwiek nie zmienia to faktu, że dokument wywołał małe zamieszanie w regionie. Prezentowany dokument posiada formę zeskanowaną. Informacje w nim zawarte posiadają wręcz sensacyjny charakter. Mogą jednak stanowić, co jednak nie jest także pewne do końca, element wojny informacyjnej.

dok_big


Tłumaczenie arabskiego tekstu (granatowa czcionka) znajdującego się po prawej stronie zdjęcia-dokumentu:
Oto tekst zdradzieckiej umowy zawartej pomiędzy Izraelem, a samozwańczym rządem utworzonym przez rebeliantów w Benghazi.

Umowa zobowiązuje Izrael do pomocy w zakresie zaopatrzenia w broń, szkolenia rebeliantów w celu utworzenia oddziałów specjalnych, oraz do położenia nacisku na kraje europejskie i arabskie, aby te uznały ich rząd.

W zamian obiecują Izraelowi prawo do założenia bazy militarnej w Dżabal al-Achdar (Jabal al Akhdar-Green Mountain Area) na 30 lat z możliwością przedłużenia.

Informacje dodatkowe:

- Jabal al Akhdar-Green Mountain Area leży we wschodniej części Libii. Po okupacji włoskiej, po II Wojnie Światowej Brytyjczycy przejęli wschodnią część kraju.

- Ciekawostką jest, że właśnie ten rejon Libii lub Palestynę, Wielka Brytania zaproponowała po zakończeniu II WS jako ziemię na, której miało powstać przyszłe państwo Izrael.

 


Materiał został przygotowany w ramach programu analitycznego ECAG – Libia 2011.

Źródło: http://www.libya17f.com/index.php?option=com_content&view=article&id=48%3Anew-dpaint&catid=41%3A-newest

Tłumaczenie z arabskiego: Agnieszka Kabzińska

Czytany 34220 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04