środa, 28 wrzesień 2011 18:12

Cywile w Syrcie oskarżają NATO o ludobójstwo

Oceń ten artykuł
(7 głosów)

bomby

  ECAG

Jak donosi The Australian - cywile opuszczający oblężone miasto Syrta oskarżają NATO o popełnienie ludobójstwa w czasie nalotów przeprowadzonych w poniedziałek (26 września). Celem nalotów było „przygotowanie terenu” do wejścia sił rebelianckich, które już wielokrotnie próbowały zdobyć rodzinne miasto Kaddafiego.

Kolumny cywilnych pojazdów opuszczających Syrtę były widziane nocą, gdy samoloty NATO przerwały bombardowania. Siły rebeliantów w regularnych odstępach czasu prowadziły nieustanny ogień własnej artylerii. 

Cywile, z których wielu wyglądało na mocno wystraszonych, mówili, że warunki wewnątrz miasta są „katastrofalne”. Mieszkańcy żądali rozwiązania zagadki prawdziwych przyczyn natowskich działań, które ciągle motywowane są sloganem nt. „ochrony ludności cywilnej”

„Nic gorszego nie mogło nas spotkać”, powiedział Safran Riab, 28 letni mieszkaniec miasta, którego samochód przeszukiwali rebelianci. W tym czasie jego rodzina pozbawiona dachu nad głową noc spędzała na plaży. 

Odnosząc się do ataków samolotów natowskich Riab powiedział: „Bomby uderzały w wszelakie rodzaje budynków: szpitale, szkoły itp.” Stwierdził, że nie da się odróżnić, czy były to ataki NATO czy rebeliantów, ale skłania się do twierdzenia, że były to natowskie ataki z powietrza. Jeden z takich ataków w sobotę zniszczył jego dom. NATO twierdzi, że atakowało wyłącznie obiekty wojskowe. 

Inny mieszkaniec Syrty powiedział: „NATO bombardując miasto regularnie morduje cywilów. Gdzie jest Organizacja Narodów Zjednoczonych? Gdzie świat muzułmański, jak zatrzymać ludobójstwo mieszkańców Syrty?”

Materiał został przygotowany w ramach programu analitycznego ECAG – Libia 2011.

Źródło: http://www.theaustralian.com.au/news/world/sirte-civilians-accuse-nato-of-genocide/story-e6frg6so-1226147923376

Czytany 19741 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04