poniedziałek, 25 lipiec 2011 08:30

Chiny poparły plan unii afrykańskiej dla Libii

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

chinaflag  ECAG

W telefonicznej rozmowie między prezydentem RPA Jacobem Zumą i jego chińskim odpowiednikiem Hu Jintao omawiano plan Unii Afrykańskiej zakładający zakończenie konfliktu w Libii, powiedział agencji AFP rzecznik prezydenta RPA Mac Maharaj.

„Mogę powiedzieć, że obaj prezydenci kontaktowali się w sprawie propozycji Unii Afrykańskiej dotyczącej zakończenia konfliktu w Libii. Propozycje UA zostały przez chińskiego prezydenta dobrze przyjęte”, stwierdził rzecznik dodając, że odczytuje to, jako „poparcie Chin dla pokojowych propozycji UA dla Libii”. „Fakt, że chiński rząd wspiera starania UA ws. pokoju dla Libii jest zapowiedzią przyszłego sukcesu” – stwierdził przedstawiciel południowoafrykańskiego prezydenta.

Przypomnijmy, że Zuma jest członkiem grupy Unii Afrykańskiej starającej się o doprowadzenie do zakończenia konfliktu w Libii. Grupa UA ds. Libii proponuje rozejm i negocjacje ws. demokratycznych reform, z możliwością wysłania międzynarodowych sił pokojowych, zorganizowanych przez ONZ.  Jeśli chodzi o przyszłość libijskiego przywódcy to zdaniem Zumy powinna ona być przedmiotem negocjacji między walczącymi stronami.  „Czujemy jako afrykańskie kraje, że sami Libijczycy muszą zdecydować o przyszłości Kaddafiego. To sprawa tylko i wyłącznie libijskiego narodu” - powiedział w poniedziałek (18.07.) Jacob Zuma.

O poparciu przez chińskiego prezydenta propozycji Unii Afrykańskiej poinformowała również chińska państwowa agencja prasowa Xinhua. Przypomnijmy, że Chiny w zeszłym tygodniu odmówiły udziału w spotkaniu tzw. Grupy Kontaktowej ds. Libii.

Materiał został przygotowany w ramach programu analitycznego ECAG – Libia 2011.

Źródła:
http://tripolipost.com/articledetail.asp?c=1&i=6466
http://istinaolibiji.com/iz-minute-u-minutu/891-kina-podrzava-africki-plan-za-rjesenje-libijske-krize.html

Czytany 22775 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04