sobota, 12 listopad 2011 09:29

APP: NATO obawia się, że Trybunał w Hadze zbada zbrodnie wojenne w Libii

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

temida  ECAG

Agencja Associated Press donosi, że niektóre państwa członkowskie NATO obawiają się śledztwa, prowadzonego przez Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze, w sprawie udziału sojuszu w zbrodniach przeciw ludzkości w Libii. Dyplomaci w kwaterze głównej NATO powiedzieli Agencji, że sojusz przeprowadzi prawną ekspertyzę odnośnie wszystkich przypadków bombardowań NATO i innych działań prowadzących do „strat wśród ludności cywilnej”.

Przypomnijmy, że informacja o tym, że Trybunał bada zbrodnie popełnione w Libii przez rebelianckie oddziały Narodowej Rady Tymczasowej, jak i NATO, znana była opinii publicznej już od dłuższego czasu.

 Pojawiają się zarzuty zbrodni popełnionych przez NATO, przez NRT (Narodową Radę Tymczasową), a także nowe oskarżenia o zbrodnie popełnione przez lojalistów Kaddafiego” - powiedział główny prokurator MTK Luis Moreno-Ocampo.

Przypomnieć również należy, że od początku operacji w Libii natowskie kierownictwo wielokrotnie twierdziło, że prowadzi działania „w ścisłej zgodzie z postanowieniami Rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ”, oraz, że „podejmuje wszystkie niezbędne środki celem ochrony ludności cywilnej, i obszarów zamieszkałych przez cywilów”.

Materiał został przygotowany w ramach programu analitycznego ECAG – Libia 2011.

Źródło: http://www.newser.com/article/d9quf12g0/ap-exclusive-nato-members-concerned-over-possible-libya-war-crimes-probe-by-intl-tribunal.html

Czytany 32954 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04