Mariusz Węgrzyn

ue_pol_glob  Mariusz Węgrzyn

UE jest, w modelu federalnym, państwem państw, organizującym wiele różnych społeczeństw narodowych w jedno, obywatelskie społeczeństwo Europy. Dlatego – ze względu na zachowanie europejskiej tożsamości poszczególnych państw i narodów oraz europejskiej tożsamości całej Unii nie mogą być postrzegane, jako główne zagrożenie dla procesu integracji europejskiej.

 

flgafnato  Mariusz Węgrzyn

Wojna w Afganistanie ciągnie się już jednak przeszło osiem lat. Więcej więc niż wojna koreańska, więcej niż wojna w Wietnamie, o wiele więcej niż II Wojna Światowa. Koszty materialne, ludzie i propagandowe działań wojennych są ogromne. A końca wojny ciągle nie widać...

poniedziałek, 10 październik 2011 08:24

Mariusz Węgrzyn: Europejska geopolityka złudzeń

ENP


  Mariusz Węgrzyn

Świat to dzisiaj stół bilardowy, gdzie jedna bila uderza w wiele innych, wpływając na bieg wszystkich. Unia Europejska, tak jak każda kolektywna jednostka społeczna, jest aktorem w sytuacji: w każdym momencie zajmuje pewną, określoną cywilizacyjnie, geopolitycznie, historycznie pozycję w globalnej grze.

afganistan_map  Mariusz Węgrzyn

We wtorek, 4 października – jak podaje komunikat MON - „w godzinach porannych w Afganistanie doszło do ataku na polski patrol. W wyniku zdarzenia zginął st. szer. Rafał Nowakowski. Do tragicznego zdarzenia doszło w południowej części prowincji Ghazni”. St. szeregowy Nowakowski jest 29 poległym w Afganistanie polskim żołnierzem. Śmierć żołnierza, szczególnie tak daleko od kraju, winna przyczynkiem do refleksji dla polskich polityków i generałów. Refleksji strategicznej i taktycznej. Pytanie, jak wyjść z sukcesem z Afganistanu, z każdym miesiącem robi się coraz bardziej palące.