Nicolas Levi

north-korea_kim  dr Nicolas Levi

Korea Północna – kraj, o którym mało wiemy, ale dużo słyszymy i czytamy – stanowi wciąż zagadkę dla obserwatorów zagranicznych, którzy mają ograniczony dostęp do rzetelnych informacji na ten temat. Czy Korea Północna jest wciąż zamkniętym krajem? Czy obywatele tego kraju wciąż nie wiedzą, co się dzieje poza granicami? Czy Korea Północna jest biednym państwem, gdzie wszystko należy do wszechpotężnych sił zbrojnych? Poniższa analiza próbuje odpowiedzieć na te pytania, tak ważkie zwłaszcza w świetle najnowszych wydarzeń na Półwyspie Koreańskim.

kim-jong-un


Nicolas Levi

Tragiczne, ale i fascynujące, dzieje Korei Północnej to historia przemocy i feudalizmu. Najpierw trwała wojna z klanami koreańskimi, później z Chińczykami, następnie z Japończykami i później znowu z Koreańczykami i z Amerykanami. Obecnie w Korei Północnej rządzi rodzina Kimów. Obecnie Kim Dzong Il choruje. Co zatem proponuje jego następca - Kim Dzong Un?

czwartek, 16 czerwiec 2011 08:38

Nicolas Levi: Korea Północna - prognoza

dzucze


  Nicolas Levi

Korea Północna stworzy nową specjalną strefę ekonomiczną w pobliżu granicy z Chinami. To kolejny dowód ciągłej zależności kraju od wielkiego sąsiada.