Magdalena Cichuta

czwartek, 03 marzec 2011 08:36

Magdalena Cichuta: Efekt domina w toku

dominoefekt  Magdalena Cichuta

Kryzys na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej, który doprowadził do upadku rządów w Tunezji i Egipcie niezwykle szybko rozprzestrzenia się na inne kraje. W Libii od kilku tygodni protesty przybierają na sile, a liczba ofiar reżimu Muammara al-Kaddafiego rośnie z dnia na dzień. Nowe demonstracje wybuchły już w Sudanie, Maroku, Jemenie, Arabii Saudyjskiej, Iranie i Bahrajnie. Wydarzenia te będą miały ogromny wpływ, nie tylko na sytuację polityczną, ale przede wszystkim na przyszłe funkcjonowanie gospodarek, zwłaszcza tych w Europie.

sudan  Magdalena Cichuta

Sudan – największe państwo w Afryce i dziesiąte, co do wielkości, na świecie niebawem może się podzielić. Referendum w sprawie ewentualnego powstania Sudanu Południowego zapowiedziane na 9 stycznia 2011 jest wynikiem uzgodnień traktatu pokojowego (ang. The Comprehensive Peace Agreement) zawartego w 2005 roku między Sudanem Południowym a Północnym.

alt

Magdalena Cichuta

Somalia od niemal dwóch dekad budzi duże zainteresowanie międzynarodowej opinii publicznej. Państwo położone na Półwyspie Somalijskim, zwanym także Rogiem Afryki, jest w stanie faktycznego rozpadu. Kraj bez centralnego rządu, podzielony na obszary klanowe i wyniszczony przez wojnę domową stanowi niezwykle podatny grunt dla ugrupowań terrorystycznych. Czy Somalia stanie się bezpieczną przystanią dla islamskich terrorystów?

alt Magdalena Cichuta

Piractwo u wybrzeża Somalii z roku na rok rośnie w alarmującym tempie. Zagraża nie tylko regionalnej wymianie handlowej, ale przede wszystkim międzynarodowej współpracy gospodarczej.