niedziela, 07 październik 2012 13:29

Wizyta patriarchy Cyryla I w Polsce a kwestia pojednania między Polską a Rosją

Oceń ten artykuł
(1 głos)

cyryl_okl  ECAG

Omówienie: A. Meller, J. Rak, Perspektywy pojednania polsko-rosyjskiego. Wizyta patriarchy Cyryla I w Polsce, Wydawnictwo Konserwatyzm.pl, Toruń 2012.

Ze wstępu

 

Wizyta Cyryla I w Polsce odbiła się szerokim echem. Była bowiem komentowana zarówno przez duchownych, polityków jak i – co naturalne – przez dziennikarzy. Cechą publicystyki jest nietrwałość przekazu. W celu utrwalenia dyskursu, który miał miejsce m.in. na polskich portalach www.konserwatyzm.pl, www.interia.pl, stronach internetowych: tygodnika „Myśl Polska”, Europejskiego Centrum Analiz Geopolitycznych, rosyjskich portalach: www.pravmir.ru, www.regnum.ru (teksty zaczerpnięte z niniejszych stron zostały przetłumaczone na język polski) oraz serwisie społecznościowym Facebook, zdecydowano się na zebranie i opublikowanie w wersji książkowej artykułów, które pojawiły się w nowych mediach. Dotyczą one – pośrednio lub bezpośrednio – zagadnienia pojednania polsko-rosyjskiego widzianego z perspektywy konserwatywnej, stąd też niniejsza publikacja nie rości sobie pretensji do przedstawienia pełnego obrazu pojednania i ułożenia partnerskich relacji.

Prezentowane Czytelnikowi teksty zostały podzielone na cztery działy tematyczne. W pierwszej części zatytułowanej „Rosja bastionem wartości chrześcijańskich” umiejscowiono teksty przedstawiające postać patriarchy Cyryla I oraz przypisujące Rosji rolę nośnika wartości chrześcijańskich, które – według publicystów – uległy zatraceniu w krajach należących do UE. Drugi pt. „Wizyta patriarchy Cyryla – przełom w stosunkach polsko-rosyjskich” zawiera artykuły odzwierciedlające różnorodność interpretacji wizyty rosyjskiego duchownego. Niemniej jednak, wśród ich autorów, dostrzegalna jest zgoda w kwestii uznania jej za przełomowy moment w relacjach między Polską a FR po 1989 roku. Głosem polemicznym jest interesujący poznawczo felieton autorstwa Rafała Ziemkiewicza.

Na szczególną uwagę zasługuje zapis debaty członków redakcji portalu www.konserwatyzm.pl: Adama Wielomskiego, Konrada Rękasa, Stanisława A. Niewińskiego, Antoine’a Ratnika oraz fragmentu dyskusji na facebookowym profilu Jacka Bartyzela. Dostarczają one wielu interesujących wątków do rozważań na temat pojednania narodów, co uzmysławia znaczącą rolę nowych mediów we współczesnej rzeczywistości politycznej.

Trzecia część nosząca tytuł „Zmediatyzowany obraz wizyty patriarchy Cyryla i sprawy Pussy Riot” dotyczy medialnego obrazu wizyty rosyjskiego duchownego oraz towarzyszącego mu aresztowania, a następnie skazania członków zespołu Pussy Riot.

Ostatnia, zatytułowana „Dokumenty”, zawiera deklaracje, oświadczenia oraz pełną wersję „Wspólnego przesłania do narodów Rosji i Polski”. Autorzy wierzą, że taki układ książki, a także źródła zamieszczone w czwartej części publikacji, pozwolą Czytelnikowi dokonać swobodnej hermeneutyki i oceny przedstawionych zdarzeń.

Od redakcji Portalu Geopolityka.org
Marcin Domagała

Powyższa pozycja zawiera trzy teksty autorstwa naszych ekspertów: Konrada Rękasa (równolegle członka redakcji Konserwatyzm.pl) dr Gracjana Cimka. Obydwie osoby zabierały głos na naszym portalu w sprawie wizyty moskiewskiego patriarchy w Polsce. Redakcja portalu Geopolityka.org planowała niedługo po wizycie wydanie niewielkiego ebooka, stworzonego na podstawie głósów ekspertów ECAG w tej sprawie, gdy okazało się, że portal Konserwatyzm.pl planuje analogiczne działanie. Po mailu Arka Mellera z ochotą przekazałem namiary na naszych analityków, dzięki czemu ich teksty znalazły się w omawianym tytule. Obecnie czekam na egzemplarz pozycji, aby przedstawić naszym Czytelnikom jego recenzję. Patrząc jednak już na poniższy spis treści, warto się z zapoznać z tą książką, mając na uwadze chociażby bogatą kolekcję tekstów wielu znamienitych autorów.

Spis treści
Wprowadzenie
Ku pojednaniu (Arkadiusz Meller, Joanna Rak)

Rozdział 1.
Rosja bastionem wartości chrześcijańskich…
Jan Engelgard: Prawosławny sojusznik Watykanu.
Jan Engelgard: Cyryl I – KGB – Kościół prawosławny
Andrzej J. Horodecki: Od Władywostoku po Odrę
Jan Engelgard: Niech połączy nas Matka Boża. Fragment powieści „Klątwa generała Denikina”
„Rosyjscy konserwatyści gotowi do współpracy z Polakami” – rozmowa z metropolitą Wołokołamskim Hilarionem
Oleg Niemenskij: Co jednoczy Polskę i Rosję?.

Rozdział 2.
Wizyta patriarchy Cyryla – przełom w stosunkach polsko-rosyjskich
Rafał Ziemkiewicz: Nieznośny absurd pojednania
,,Ten list to największy sukces polskiej polityki po 1989 r.”. Wywiad portalu fronda.pl z prof. Adamem Wielomskim
Polska i Rosja na początku XXI w. Dyskusja redakcyjna portalu www.konserwatyzm.pl nad stosunkami polsko-rosyjskimi w obliczu przełomu na linii Kościół katolicki – Cerkiew
Trzy głosy o Rosji i arcybiskupie Józefie Michaliku
Antoine Ratnik: Lecz Ty wspomnisz, wnuki
Adam Wielomski: Oś Michalik-Cyryl
Antoine Ratnik: 10 kwietnia 2010 roku i 16 sierpnia 2012 roku
Adam Wielomski: Nie jestem słowianofilem!

Rozdział 3.
Zmediatyzowany obraz wizyty patriarchy Cyryla i sprawy Pussy Riot
Konrad Rękas: Sekta Smoleńska przyznaje się do porażki
Jan F. Libicki: Donatyzm Jana Pospieszalskiego
Kazimierz Jaworski: Polska-Rosja: Krytycy „przesłania” to nowi sojusznicy Janusza Palikota
Adam Wielomski: Patriarcha Cyryl to przeciwnik demokracji? Czyli o meandrach jakobińskiej pseudo-prawicy
Konrad Rękas: Trudna owczarnia
Kazimierz Jaworski: „Przesłanie” – zachowajmy umiar
Maciej Eckardt: Modlitwa według „Wyborczej”
Gracjan Cimek: Pussy Riot, czyli kultura jako narzędzie geopolityki
Kazimierz Jaworski: Stop obrażaniu Kościoła!
Jan Engelgard: Godzina prawdy wybija
Pussy Riot: Bogurodzico Dziewico, przegoń Putina

Rozdział 4.
Dokumenty
Wspólne przesłanie do narodów Polski i Rosji
W sprawie wizyty Patriarchy Cyryla. Oświadczenie Prezesa Klubu Zachowawczo-Monarchistycznego
Oświadczenie polskich konserwatystów i narodowców dla polskich i rosyjskich mediów na temat pojęć ,,prawica”, ,,konserwatyzm”, ,,lewica laicka”
Stanowisko redakcji konserwatyzm.pl w sprawie wypowiedzi Jana Pospieszalskiego

Pozycja do nabycia w księgarni internetowej Konserwatyzm.pl

Czytany 4908 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04