Bartosz Mroczkowski
Bartosz Mroczkowski: Rosja, Morze Czarne i Rumunia - jaka będzie przyszłość regionu?
Bartosz Mroczkowski
Konflikt na Ukrainie, według opinii wielu ekspertów i polityków, poważnie naruszył europejski system bezpieczeństwa, ponieważ część jednego państwa została anektowana przez państwo sąsiednie. Tym samym aneksja Krymu jest problemem bardzo złożonym w kontekście historycznym, prawnym, politycznym, geopolitycznym i geostrategicznym oraz powoduje konieczność zmiany systemu sojuszy i relacji bilateralnych między poszczególnymi graczami w Europie środkowo-wschodniej.
Bartosz Mroczkowski: Klucz do zrozumienia Chin (recenzja)
geopolityka Bartosz Mroczkowski
RECENZJA: Henry Kissinger, O Chinach, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2014, 564 ss.
Bartosz Mroczkowski: USA vs Rosja, czyli dwie hipokryzje na Ukrainie
Bartosz Mroczkowski
Polityczny kryzys na Ukrainie w jaskrawy sposób pokazuje bezradność europejskich instytucji, brak wspólnych celów oraz słabnącą efektywność w realizowaniu określonych zadań. Z drugiej strony coraz bardziej widoczna staje się mało powściągliwa mentalność Rosjan, podobna do tej sprzed wojny z Gruzją w 2008 r. Wbrew pozorom, na kontynencie europejskim iskrzy co raz częściej i ostrzej. Możemy wręcz mówić o Zimnej Wojnie 2.0.
Bartosz Mroczkowski: Edward Snowden - cui bono?
geopolityka Bartosz Mroczkowski
Stosunki między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi znajdują się obecnie na rozdrożu. Powodem jest Edward Snowden i to, co powiedział o amerykańskich służbach specjalnych, ich praktykach stosowanych względem obywateli amerykańskich oraz podsłuchiwaniu instytucji unijnych, w tym negocjatorów, którzy brali udział w pracach nad umową o wolnych handlu UE–USA.
Bartosz Mroczkowski: Ameryka opuszcza Europę - nieobecni nie mają racji
Bartosz Mroczkowski
Wraz ze zmianą równowagi na światowej scenie geopolitycznej, Ameryka zapomina o Europie. Generalnie kontynent europejski jest postrzegany jako ten, który odzwierciedla amerykańskie wartości i przeważnie wspiera Stany Zjednoczone w sprawach międzynarodowych. Faktem jednak jest, że amerykańska administracja popełniła szereg błędów, które przyczyniły się do spadku popularności USA na starym kontynencie.
Bartosz Mroczkowski: Iran wygrywa z Izraelem
geopolityka Bartosz Mroczkowski
Prezydent Mahmud Ahmadineżad jako pierwszy prezydent Islamskiej Republiki Iranu od 34 lat przebywał z wizytą w Egipcie. O naprawę relacji po obaleniu Hosni Mubaraka zabiegał Teheran, a kiedy w końcu nadszedł czas próby normalizacji stosunków, głównym tematem rozmów stała się kwestia palestyńska i syryjska.
Bartosz Mroczkowski: O przyczynach zagrożeń globalnych...
Bartosz Mroczkowski
Wojciech Kostecki, Strach i potęga. Bezpieczeństwo w XXI wieku, Wydawnictwo Poltex, Warszawa 2012, 188 ss.
Bartosz Mroczkowski: Kryzys Europy
Bartosz Mroczkowski
Czas kryzysu w organizacjach międzynarodowych to zawsze moment testu dla sentymentów dla silniejszej regionalizacji, bądź podstaw do ściślejszej integracji. W 2008 roku, po upadku banku Lheman Brothers jasne stało się, że Unia Europejska tworzona była na czas prosperity, nie posiadając mechanizmów broniących się przez krachem finansowym.
Tomasz Siemoniak: Europa potrzebuje tarczy
Bartosz Mroczkowski
Obrona przeciwrakietowa wydaje się podstawową potrzebą obronną także dla Europy. Polska planuje budowę systemu obrony powietrznej w tym przeciwrakietowej w ramach współdziałania z NATO i USA – stwierdził w krótkim wywiadzie z Bartoszem Mroczkowski Minister Obrony Narodowej Tomasz Siemoniak.
Bartosz Mroczkowski: Zimna wojna w Azji i na Pacyfiku
geopolityka Bartosz Mroczkowski
Chiny rozwijają nową generację międzykontynentalnych rakiet balistycznych. Pracują także nad budową nowych okrętów dla własnej marynarki wojennej wyposażonych w zmodernizowane systemy obrony powietrznej i zwalczania okrętów podwodnych. Nowe chińskie jednostki będą podobne do amerykańskich niszczycieli typu Aegis.