Tomasz Skowronek: Irańska agentura w Ameryce Łacińskiej?
środa, 01 październik 2014 06:02 Tomasz Skowronek
Amerykański gubernator stanu Teksas Rick Perry, niedoszły kandydat republikanów na prezydenta USA, stwierdził niedawno, że organizacja terrorystyczna Państwo Islamskie (IS), która dokonuje bestialskich zbrodni w Syrii i Iraku, jest także obecna przy granicach Stanów Zjednoczonych, a konkretnie w Meksyku.
Tomasz Skowronek: Meksyk - początek nowej ery dobrobytu
sobota, 30 sierpień 2014 14:55 Tomasz Skowronek
Zaledwie dwa lata po objęciu urzędu prezydenta przez Enrique Peňa Nieto, Meksyk wprowadza wiele rewolucyjnych reform. Ostatnia, jedna z najważniejszych i najbardziej kontrowersyjnych dotyczy sektora energetycznego. Od 1938 r. monopol na wydobywanie ropy naftowej miał państwowy koncern Pemex. Teraz dostęp do złóż zyskają także zagraniczne koncerny.
Konrad Rękas: Siła sowchozu - polityka rolna Białorusi
czwartek, 28 sierpień 2014 08:50 Konrad Rękas
Działania Mińska w zakresie polityki rolnej (i handlowej) zwróciły uwagę obserwatorów międzynarodowych przede wszystkim w kontekście wzajemnych sankcji i wojny ekonomicznej, toczonej przez kraje bloku zachodniego z Federacją Rosyjską. Dostrzegalne jest wręcz (zwłaszcza w krajach Unii Europejskiej, w tym w Polsce) zdziwienie samodzielnością objawianą przez Białoruś, a także możliwościami i potencjałem gospodarczym republiki. Tymczasem baczniejsi analitycy widzą w polityce Aleksandra Łukaszenki jedynie prostą konsekwencję dokonanego przez niego strategicznego wyboru obrony suwerenności i wzmacniania siły Białorusi – także na polu produkcji rolno-spożywczej.
Łukasz Reszczyński: Geopolityka Chorwacji
czwartek, 12 wrzesień 2013 08:20 Łukasz Reszczyński
Pograniczny charakter Chorwacji, w kontekście geopolitycznym, opierał się w przeszłości na relacji Północ-Południe, jednak wraz z wejściem tego kraju do Unii Europejskiej, charakter ten zmienił się wyraźnie na relację Zachód-Wschód. Warto prześledzić, jak doszło do tego istotnego przewartościowania w geopolityce najmłodszego stażem członka UE.
Michał Jarocki: Indie - mocarstwo morskie in statu nascendi?
czwartek, 29 listopad 2012 08:18Michał Jarocki
Kwestia supremacji polityczno-wojskowej Indii na basenie Oceanu Indyjskiego ma ogromne znaczenie w kontekście interesów ekonomicznych tego państwa. Z jednej strony, nadrzędna pozycja w kontraktach politycznych z mniejszymi państwami regionu powinna pozwolić New Delhi na nawiązywanie i poszerzanie, korzystnych dla siebie kontraktów handlowych i gospodarczych. Z drugiej dominująca rola indyjskiej marynarki wojennej powinna ułatwić Hindusom zabezpieczenie tychże kontaktów zwłaszcza w wymiarze handlowym.
Piotr Woźniak: Węzeł kaukaski
sobota, 10 listopad 2012 08:44geopolityka Piotr Woźniak
Kontrola nad Kaukazem oznacza dostęp do Morza Czarnego i możliwość wywierania wpływu na Unię Europejską – niweczenie jej planów dywersyfikacji energetycznej i uzależnienie od rosyjskich dostaw. Nic dziwnego, że Moskwa traktuje ten region jako strefę swoich wpływów.
Michał Jarocki: Rywalizacja ChRL i Japonii o Wyspy Senkaku
środa, 19 wrzesień 2012 08:45geopolityka Michał Jarocki
Toczący się od lat spór o prawo o kontroli nad wyspami Senkaku (Diaoyu) tylko z pozoru zdominowany jest przez kwestie surowców energetycznych. Zalegające pod dnem morskim wód otaczających wyspy pokłady gazu ziemnego są tylko jedną z odsłon politycznego konfliktu. O wiele większe znaczenie zdaje się mieć kwestia podziału wyłącznych stref ekonomicznych na terenie Morza Wschodniochińskiego. Nie bez znaczenia pozostaje również stopień oddziaływania wydarzeń wokół wysp Senkaku na politykę prowadzoną przez zaangażowane strony w innych częściach Oceanu Spokojnego.
Łukasz Reszczyński: Serbskie powyborcze przetasowania polityczne
niedziela, 08 lipiec 2012 10:42 Łukasz Reszczyński
W ciągu kilkunastu minionych lat wyborom w Serbii za każdym razem przypisywano znaczenie symbolicznego wyboru pomiędzy „zjednoczoną Europą” a Rosją. Tak było i tym razem, co wciąż świadczy o nieznajomości bądź braku chęci zrozumienia podstawowych wyznaczników serbskiej geopolityki. Ich ostateczny rezultat, mimo dość przewidywalnych wyników wyborczych, może jednak w pewnym stopniu zaskakiwać.
Bartosz Mroczkowski: Bliski Wschód po roku Arabskiej Wiosny
środa, 23 maj 2012 09:43 Bartosz Mroczkowski
Arabska „Wiosna Ludów” podzieliła świat arabski i utorowała drogę albo do większej radykalizacji w tym regionie, albo do podwalin jego demokratyzacji. Przemiany, jakie nastąpiły, w zasadzie dotyczyły każdego aspektu stosunków międzynarodowych – od zmian światopoglądowych obywateli położonych tam państw, aż do nakreślenia nowej geopolitycznej strategii mocarstw stricte zainteresowanych tym regionem. Wyklarowało się także kilku lokalnych liderów, których relacje w nowej rzeczywistości będą następstwem tej wielkiej rewolucji w regionie.
Łukasz Reszczyński: Wybory w Serbii a bałkańska polityka UE
niedziela, 29 kwiecień 2012 11:27 Łukasz Reszczyński
Kwestia Kosowa stała się jednym z najistotniejszych wątków kończącej się kampanii wyborczej w Serbii i ma duże szanse wpłynąć na ich rezultaty. Cała sytuacja po raz kolejny potwierdza fasadowość polityki prowadzonej przez Unię Europejską na Bałkanach. Mimo wielu lat obecności wspólnoty międzynarodowej w tym regionie, wewnętrzne animozje o charakterze etnicznym i historyczne zatargi wciąż absorbują tamtejsze elity i społeczeństwa.