poniedziałek, 04 luty 2013 08:58

Zdaniem Hezbollachu izraelski nalot to okazja do rozpoczęcia pokojowego dialogu

Oceń ten artykuł
(1 głos)

hezbollah_flag  ECAG

Libański Hezbollah potępił w czwartek (31.01) izraelski nalot, przeprowadzony dwa dni wcześniej którego celem było wojskowe centrum badawcze znajdujące się w pobliżu syryjskiej stolicy. Zdaniem Hezbollahu, atak „miał na celu osłabienie roli Damaszku w osi oporu” – jak w nomenklaturze Partii Boga nazywa się sojuszniczy łańcuch łączący Iran, Syrię i Hezbollah.

W oświadczeniu dla mediów nalot nazwano „wściekłym atakiem, przeprowadzonym przez syjonistów, celem polityki, których jest zapobieżenie, by jakiekolwiek arabskie i muzułmańskie państwo rozwinęło swoje zdolności militarne i technologiczne”. „Jako Hezbollah stanowczo potępiamy nowy syjonistyczny atak przeciwko Syrii, atak zdecydowanie obnażył rzeczywistość, z którą mamy do czynienia w Syrii od dwóch lat”.

Hezbollah w swoim oświadczeniu stwierdził również, że nalot „odkrył kryminalne próby wyeliminowania Syrii jako elementu ‘osi oporu’, organizując szereg spisków przeciwko Damaszkowi i naszemu arabskiemu i muzułmańskiemu ludowi”.

Hezbollah wezwał społeczność państw arabskich i muzułmańskich do potępienia ataku, dodając: „przyzwyczailiśmy się już jednak do milczenia tych społeczności zwłaszcza gdy napastnikiem jest ‘twór syjonistyczny’ .

„Jako Hezbollah wyrażamy solidarność z Syrią, jej władzami, wojskiem i ludem, rozumiemy znaczenie tego dlaczego państwo to jest celem” głosi oświadczenie.

Partia Boga stwierdziła również, że nalot „może być okazją dla niektórych sił by zrewidować swoje stanowisko i uznać dialog za jedyną możliwość powstrzymania rozlewu krwi w Syrii”.

Stanowisko Hezbollachu nie dziwi. Dla tego ugrupowania Izrael jest głównym wrogiem. W swojej retoryce, niemalże od początku swojego istnienia, ta libańska organizacja walcząc z Izraelem oskarża Tel-Awiw o różnego rodzaju knowania przeciwko ludności palestyńskiej. Mając na uwadze często „mało delikatną” politykę władz izraelskich względem Palestyny i liczne głosy potępienia, kierowane m.in. ze strony państw zachodnich względem polityki izraelskiej, oskarżenia Partii Boga często zyskują tym samym solidne podstawy. Należy jednak zwrócić uwagę, że retoryka tego rodzaju oświadczeń jest przede wszystkim skierowana do własnych odbiorców w regionie. Nie znajduje natomiast większego posłuchu i poważania w Europie, czy w USA.

Na uwagę zasługuje jednak stwierdzenie o okazji do rozpoczęcia dialogu na temat rozwiązania konfliktu w Syrii. Trudno w tym momencie realnie stwierdzić, czy jest to propagandowa zagrywka, czy realne nawiązanie do możliwości rozmów. Niewątpliwie jednak sygnał o rozmowach pokojowych, płynący ze strony tej partii, powinien być wykorzystany w celu zapobieżenia eskalacji konfliktu na inne państwa, a tym samym rozpoczęcia realnych rozmów na temat unormowania sytuacji w regionie.

Źródło: http://www.almanar.com.lb/english/adetails.php?fromval=2&cid=19&frid=21&seccatid=19&eid=81406

Czytany 5678 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04