×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 396

środa, 21 listopad 2012 09:29

Współpraca Paryża i Londynu nad rakietami przeciwokrętowymi?

Oceń ten artykuł
(8 głosów)

fasgw_h  Info ECAG

Opóźniony program pocisków ciężkich – Future Air-Surface Weapon Guided (FASGW), między Francją i Wielką Brytanią może być sfinansowany wyłącznie przez Wielką Brytanię na początku jego rozwoju. Francja ma zaś spłacać swój udział w kosztach rozwoju przy końcu inwestycji – tak brzmi nowa propozycja brytyjskiego rządu. Oferta Wielkiej Brytanii ma uniknąć upadkowi traktatu obronnego z 2010 roku między dwoma narodami.

Obecny plan przewiduje, że obie strony będą inwestować w program, który ma kosztować ok. 400 mln euro, jednocześnie. Francja będzie płacić między 35–40 mln euro rocznie przez okres pięciu lat, nie jest jednak postrzegany jako priorytet przez francuskie Ministerstwo Obrony. Francuzi stwierdzają, że nie muszą wyposażać swoich sił zbrojnych w śmigłowce NH90 z rakietami na pokładzie do 2020 roku. Brytyjczycy natomiast podkreślają, że stosują "delikatny, szczery i nieubłagany nacisk na pomoc Francji w podjęciu długoterminowej właściwej decyzji", ponieważ Wielka Brytania przewiduje "efekt domina", jeśli Francja opuści program.

Koszty mogą się wtedy podwoić, jeśli Paryż poczeka kolejne dwa lub trzy lata przed rozpoczęciem inwestycji. Kolejne opóźnienia mogą mieć konsekwencje dla sił zbrojnych Wielkiej Brytanii, np. dla projektu brytyjskiego helikoptera Wildcat, którego dostawę przewiduje się na rok 2014, a który ma być uzbrojony w ramach programu FASGW.

Wielka Brytania mówi, że pozostaje "zobowiązała się do zaopatrzenia broni helikoptera Wildcat z Francją".

Na podst.: www.securitydefenceagenda.org
Fot.: defense-update.com

Czytany 6952 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04