sobota, 19 maj 2012 18:18

Syryjska wystawa chrześcijańska w Moskwie - ofensywa prawosławia?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

chram_chrysta  ECAG

17 maja 2012 roku w kruchcie cerkiewnej Świątyni Chrystusa Zbawiciela w Moskwie otwarto wystawę fotograficzną „Chrześcijańskie świątynie Syrii”. Wśród uczestników ceremonii otwarci byli obecni przedstawiciel prezydenta Federacji Rosyjskiej, zastępca ministra spraw zagranicznych Rosji Michaił Bogdanow, Ambasador Syrii Mohammed Chaddad, inni syryjscy dyplomaci, także przedstawiciel Antiochii i całego Wschodu przy Patriarsze Moskwy i Wszechrusi Filipopolis Nifon.

Otwierając wystawę syryjski ambasador w Rosji Rijad Chaddad wyraził wdzięczność dla Moskiewskiego Patriarchatu za pomoc w zorganizowaniu ekspozycji poświęconej chrześcijańskim świątyniom na ziemi bliskowschodnie, „ziemi pierwszych chrześcijan” – jak się wyraził. 

„W Syrii mówi się w języku Chrystusa, modli się w języku aramejskim, poznaje się ten język chrześcijaństwa, które okrzepło w Damaszku i rozpowszechnione zostało na całym świecie” – powiedział syryjski ambasador. Według niego chrześcijaństwo zostało jedną z podstawowych wartości kultury, ważną składową mentalności Syryjczyków ich znaczenia dla historii świata. Przypomniał również, że „arabscy chrześcijanie odegrali wielką i ważną rolę w odrodzeniu świata arabskiego i wskrzeszeniu arabskiej spuścizny”.

Uczestnicy oglądający wystawę, mieli okazję obejrzeć fotografie chrześcijańskich klasztorów i kościołów w Syrii.

Zastępca przewodniczącego Wydziału Stosunków Zewnętrznych Cerkwi Rosyjskiej protojerej Mikołaj Bałaszow w swoim komentarzu dla przedstawicieli środków masowego przekazu zaznaczył, że Cerkiew Rosyjska z trwogą obserwuje sytuację kształtującą się na Bliskim Wschodzie, gdzie pojawiła się cała masa zagrożeń dla bezpieczeństwa mniejszości chrześcijańskiej. Mówiąc o wizycie Jego Świętobliwości Patriarchy Moskwy i Wszechrusi Cyryla w Syrii, która odbyła się w listopadzie ubiegłego roku, protojerej Mikołaj Bałaszow skonstatował, że syryjski naród ze szczerą radością, wielką wdzięcznością i zaufaniem spotkał się z przedstawicielem Rosyjskiej Cerkwii Prawosławnej. „Mamy nadzieję, że przesłanie pokoju i miłości, które Patriarcha Cyryl przyniósł na ziemię syryjską nie pozostanie bez odpowiedzi”. Wyraził również nadzieję, że trudne dla Syrii chwile wkrótce się zakończą, a pokój i bezpieczeństwo powrócą na syryjską ziemię, co umożliwi pielgrzymom z Rosji i innych krajów odwiedzanie bezcennych pamiątek świątynnych dawnej Syrii. 

Federacja Rosyjska udziela poparcia Syrii nie tylko na polu dyplomatycznym. Wsparcie udzielane jest także na polu religijnym. O ile dyplomacja watykańska z ostrożnością podchodzi do tej kwestii, a jej działania mają charakter bardziej zakulisowy, to w przypadku rosyjskiego prawosławia daje się obserwować zupełnie odwrotny trend. To poparcie i pomoc zaczyna w dodatku zauważalnie zyskiwać na sile.

Tekst został opublikowany w ramach w ramach programu analitycznego Syria 2012.
Źródło: http://www.patriarchia.ru/db/text/2224324.html

Czytany 2913 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04