×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 396

poniedziałek, 02 lipiec 2012 17:45

Info ECAG: Syryjscy rebelianci używają szwajcarskiej broni

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

ohg92  ECAG

Śledztwo przeprowadzone przez szwajcarską gazetę SonntagsZeitung pokazało, że istnieją dowody w postaci zdjęć ze strefy działań wojennych w Syrii, na to, że syryjscy terroryści używają szwajcarskiej broni. Zapisy i fotografie zostały wykonane w czwartek (28.06) w syryjskiej wsi Marea (Aleppo) i pokazują granaty ręczne typu SM OHG92 i SM 6-03-1, które zostały wyprodukowane przez szwajcarskiego, państwowego producenta broni – firmę RUAG. 

 

Broń znajdowała się w rękach przedstawicieli Wolnej Armii Syrii. Na podstawie różnych, niezależnych od siebie źródeł, broń trafiła do Syrii najprawdopodobniej przez Turcję. Podczas rebelii w Libii, Katar również dostarczał broń pochodzenia szwajcarskiego tamtejszym rebeliantom. „To fatalnie, że eksportuje się broń na Bliski Wschód, który jest prawdziwą beczką prochu” – powiedział, w komentarzu na te doniesienia, reprezentant szwajcarskiej partii Zielonych, członek Rady Narodowej (szwajcarskiego parlamentu) i Komisji Spraw Zagranicznych Gerhard Müller, cytowany przez SonntagsZeitung. Polityk Zielonych chce rozwiązania problemu na posiedzeniu Komisji Spraw Zagranicznych. Przewodniczący Komisji Andreas Aebi, reprezentując w Radzie Narodowej, Szwajcarską Partię Ludową dąży do wyjaśnienia tej kwestii. „To będzie temat najbliższego posiedzenia Komisji" (w poniedziałek 02.07, przyp. ECAG) - powiedział. Również Komisja Obrony (SIK/CPS) w szwajcarskiej Rady Narodowej jest aktywna w tej sprawie. „Katastrofalną jest sytuacja, w której szwajcarska broń jest wykorzystywana w Syrii” – stwierdziła jej przewodnicząca Chantal Galladé [1].

Jak dotąd, tylko Federalny Departament Spraw Zagranicznych (EDA) milczy w tej sprawie. Nie jest to specjalnie zaskakujące. Federalny Departament Spraw Zagranicznych wspiera wszelkie sankcje, o których zadecydowały USA i UE przeciwko Iranowi. Wspiera również Gruzję w jej polityce (pojawiają się informacje, że amerykańska administracja wysyła broń dla syryjskich rebeliantów przez pośredników w Gruzji). Szwajcarski rząd od dawna potajemnie jest zaangażowany w wojenną politykę NATO, a Narodowa Rada zdaje sobie z tego sprawę. Jednak, wobec oczywistości pustej formuły „szwajcarskiej neutralności”, szwajcarski naród ciągle w nią wierzy.

Poniżej prezentujemy tekst petycji sformułowanej przez Dominique Baettiga, byłego członka szwajcarskiej Rady Narodowej, przeciwko dostawom broni do Kataru:

„Odkrycie skrzynki z amunicją ostemplowanej logo «Ruag Ammotec» własność Konfederacji (państwa szwajcarskiego – przyp. ECAG), odnalezionych w rękach „libijskich rebeliantów”, jako towar importowany z Kataru, jest ogromnym skandalem. Podniesienie kwestii zakazu importu po wykryciu tej sprawy to kwestia czystego sumienia. Katar wspiera finansowo, medialnie i militarnie wielką koalicję, w tym niektórych członków NATO (Francję, Wielką Brytanię, USA, Turcję i inne państwa), w wojnach i rebeliach zbrojnych organizacji nakierowanych na demontaż legalnych państw. Katar wspiera tzw. „Arabską wiosnę”, islamistów i promocję ekonomicznego modelu wolnego rynku nowych sił w regionie Maghrebu i Bliskiego Wschodu. Pojęcie neutralności, przywoływane przez szwajcarską Radę Narodową (bez zobowiązań do neutralności wówczas, gdy użycie siły jest usankcjonowane przez Radę Bezpieczeństwa ONZ) jest hipokryzją i stanowi odejście od zasady neutralności, przestrzegania wartości etycznych, suwerenności i bezpieczeństwa Szwajcarii. Katar nie ma prawa ponownie eksportować broni, która wpada w ręce rebeliantów podejrzanych o masakrowanie ludności cywilnej, tortury, zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości. Biorąc pod uwagę rolę, jaką Katar odegrał, i nadal odgrywa (razem z Arabią Saudyjską), w represjach w Bahrajnie, w wojnie domowej w Syrii, czy przeciwko Iranowi, SECO [2] powinno niezwłocznie przywrócić zakaz dostarczania sprzętu wojskowego do Kataru zarządzony w lipcu 2011 roku. Tak by neutralność Szwajcarii oraz zasady moralne nie były lekceważone, ośmieszane ani obłudnie omijane”.

Dominique Baettig
Rue des Voignous 15
2800 Delémont

Były członek Rady Narodowej Dominique Baettig złożył petycję 29.12. 2011 roku przeciwko dostawom broni do Kataru, ponieważ wiadomym okazało się wysyłanie broni z tego państwa do rebeliantów libijskich. Komisja Rady Narodowej odrzuciła petycję, lekceważąc tezy Baettinga. 127 członków szwajcarskiej Rady Narodowej głosowało przeciwko petycji a 58 było za. W chwili obecnej szwajcarska broń nadal trafia do Syrii.

Tekst został opublikowany w ramach w ramach programu analitycznego Syria 2012.
Źródło: http://alles-schallundrauch.blogspot.de/2012/07/syrische-terroristen-verwenden-waffen.html
Fot: www.lexpev.nl/grenades/europe/switzerland/ohg92.html
 


_________________________________________________________
1 Zakres obowiązków szwajcarskiej parlamentarnej Komisji Obrony http://www.parlament.ch/e/organe-mitglieder/kommissionen/legislativkommissionen/kommissionen-sik/pages/default.aspx
2 Sekretariat Stanu ds. Gospodarczych (SECO) jest szwajcarskim rządowym centrum ekspertyz z zakresu wszystkich najważniejszych kwestii polityki gospodarczej. http://www.swiss-contribution.admin.ch/poland/pl/Home/About_Swiss_Contribution/About_SECO

Czytany 4271 razy Ostatnio zmieniany piątek, 03 lipiec 2015 18:44