×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 396

środa, 06 luty 2013 09:45

Syria w Unii Celnej?

Oceń ten artykuł
(1 głos)

indeks-sm  Info ECAG

Syria nie wyklucza przystąpienia do Unii Celnej Białorusi, Kazachstanu i Rosji. Problematykę zacieśnienia współpracy omawiali minister gospodarki i handlu Syrii Muhammad Zafer Mabbak i ambasador Białorusi w Damaszku Oleg Jermołowicz.

Syryjska agencja informacyjna SANA podała 4 lutego, iż przedstawiciele obu stron zgodzili się na kontynuowanie i pogłębienie współpracy gospodarczej i handlowej. Minister M. Mabbak wyraził nadzieję, że Białoruś będzie wspierać wejście Syrii do Unii Celnej. Z kolei białoruski dyplomata podkreślił postęp w dziedzinie wspólnych inwestycji, obustronnej wymiany handlowej. Jako pierwszy krok wymienił gotowość do podpisania umowy o wolnym handlu między Unią Celną, a Syrią.

Próby sięgnięcia geopolitycznego UC poza obszar poradziecki jak dotąd nie wychodziły poza zakres ogólnych deklaracji. Trudno też oprzeć się wrażeniu, że zainteresowanie integracją eurazjatycką rośnie u tych podmiotów, które padają ofiarą bezpośredniej, lub kombinowanej agresji ze strony sił atlantyckich i ich sojuszników. Słabnie zaś – wraz z ustaniem zagrożenia. Tymczasem dla Moskwy, Mińska i Astany przyjęcie zobowiązań stanowiących już otwarte rzucenie wyzwania systemowi zachodniemu wciąż jeszcze wiąże się z dużym ryzykiem, a krok taki zwyczajnie nie może zostać uczyniony tylko dla pustej ideologicznej uciechy. Ewentualne zacieśnienie więzi między UC a Damaszkiem jest więc możliwe, ale w dużej mierze będzie zależeć od wewnętrznej stabilizacji sytuacji w Syrii, jak i konsekwencji administracji prezydenta Bashara al-Assada w wychodzeniu z politycznej izolacji.

(karo)

Czytany 4170 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04