sobota, 29 wrzesień 2012 10:07

Syria może stać się 'nową Srebrenicą'

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

izetbegovic  ECAG

Członek Prezydium Bośni i Hercegowiny Bakir Izetbegović przestrzegł wspólnotę międzynarodową, że jej obecna bezczynność w sprawie wydarzeń w Syrii może doprowadzić do analogicznej sytuacji, która w 1995 roku wydarzyła się w Srebrenicy.

Bakir Izetbegović, jeden z trzech członków Prezydium Bośni i Hercegowiny, w trakcie swego przemówienia podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ, zganił wspólnotę międzynarodową za jej bezczynność w sprawie konfliktu w Syrii. Wskazał on, że dotychczasowy brak działania w tej sprawie przypomina sytuację do tej z okresu wojny domowej w Bośni i Hercegowinie. Izetbegović ostrzegł, że bezczynność wobec wydarzeń w Syrii może doprowadzić do „nowej Srebrenicy”. Stwierdził ponadto, że najlepszych honorem oddanym ofiarom Srebrenicy byłoby wyciągnięcie przez wspólnotę międzynarodową wniosków z tego wydarzenia. „Sytuacja w Syrii przypomina tragedię jaka rozegrała się w Bośni. My w Bośni i Hercegowinie doskonale rozumiemy cierpienie Syryjczyków, ponieważ przeżyliśmy ten sam horror” – powiedział Izetbegović.

Nawiązując do sytuacji swojego kraju Izetbegović podkreślił, że w Bośni i Hercegowinie toczy się obecnie intensywna walka polityczna pomiędzy siłami dążącymi do integracji kraju oraz siłami optującymi za jego podziałem.

Tekst został opublikowany w ramach w ramach programu analitycznego Syria 2012.
Na podst.: http://www.balkaninsight.com/en/article/bosnian-presidency-member-slams-un-on-srebrenica-and-syria
Czytany 4488 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04