poniedziałek, 22 październik 2012 08:51

Syria: listy do RB ONZ i Sekretarza Generalnego z dowodami na wspieranie terroryzmu

Oceń ten artykuł
(1 głos)

security_council  ECAG

Syria wysłała w czwartek (18.10) dwa identyczne listy do Rady Bezpieczeństwa ONZ i Sekretarza Generalnego tej organizacji z dowodami na udział obcych krajów, w tym Arabii Saudyjskiej, Kataru i Turcji, w zakresie wspierania i uzbrajania ugrupowań terrorystycznych w Syrii. Syryjskie MSZ uznało, że „wspieranie terroryzmu i uzbrajanie grup terrorystycznych w Syrii stało się oczywiste. Podobnie jak nakłanianie innych by poszli tą drogą pojawiało się w wypowiedziach oficjeli z Kataru, Arabii Saudyjskiej i Turcji”

„Jest oczywistym, że kraje, które mają na celowniku Syrię, akcentują znaczenie zapisywania odpowiednich mechanizmów międzynarodowych w kwestii zwalczania terroryzmu na wszelkie możliwe sposoby” – napisało syryjskie ministerstwo. Dodatkowo oskarżono te kraje o „przyczynianie się do utrudniania dialogu, pokojowego rozwiązania kryzysu i działanie na szkodę syryjskiego państwa w aspekcie humanitarnym i materialnym”.

Jednocześnie ministerstwo poinformowało, że „stwierdzenia te zostały potwierdzone jako prawdziwe przez reportera BBC w Aleppo, który widział transporty broni, będącej własnością armii saudyjskiej, która trafiała do grup terrorystycznych w tym mieście. Ta informacja została podana przez BBC 9 października”. Podkreślono również, że „Francuski prezydent Francois Hollande przyznał w wypowiedzi dla kanałów telewizyjnych TV5 Monde i France 24 w czwartek 11 października, do istnienia francuskich terrorystów w Syrii w szeregach tzw. Wolnej Armii Syryjskiej”. W piśmie podkreślono też, że „Turecki rząd jest odpowiedzialny za ukrywanie i szkolenie terrorystów na własnym terytorium, którzy zostają później wysyłani przez granicę do Syrii”.

Na tej podstawie Syria po raz kolejny wezwała Radę Bezpieczeństwa ONZ z jej właściwymi organami do rozpoczęcia natychmiastowego śledztwa w sprawie podanych informacji, podkreślając, że będzie dostarczać odpowiednim organom RB ONZ specjalizującym się w zwalczaniu terroryzmu wszystkie możliwe dane na ten temat.

Przedstawiciele Rady Bezpieczeństwa ONZ jeszcze nie zdążyli odnieść się do syryjskich oskarżeń.

Tekst został opublikowany w ramach w ramach programu analitycznego Syria 2012.
Źródło: http://nsnbc.wordpress.com/2012/10/19/syria-refers-terrorism-to-u-n-security-council/
Czytany 4952 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04