piątek, 27 lipiec 2012 09:22

Siergiej Ławrow: stanowisko USA obrzydliwe

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

lavrov_s  ECAG

Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych w zdecydowany sposób oceniło postawę władz Stanów Zjednoczonych w sprawie Syrii, zarzucając im popieranie terroryzmu jako metody prowadzenia walki przeciwko władzom w Damaszku.

25 lipca w ten sposób ostatnie działania i komentarze dyplomacji amerykańskiej skomentował minister spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej Siergiej Ławrow. Jego komentarz był odpowiedzią na oświadczenie ambasador USA przy ONZ Susan Rice, która stwierdziła, że winę za eskalację przemocy w Syrii ponoszą władze w Damaszku i popierające je państwa wchodzące w skład Rady Bezpieczeństwa NZ. Zdaniem Siergieja Ławrowa, podobne wypowiedzi stanowią usprawiedliwienie użycia środków i metod terrorystycznych przez najwyższe władze Stanów Zjednoczonych i prowadzą do kolejnych aktów przemocy. Minister podkreślił, że Waszyngton – jak się okazuje – bezpośrednio popiera terroryzm i zamierza to nadal czynić, dopóki RB NZ nie wyrazi zgody na forsowany przez Departament Stanu projekt rezolucji. Interpretując wypowiedź Susan Rice oświadczył, że „innymi słowy, mówiąc po rosyjsku, oznacza to: będziemy popierać takie akty terrorystyczne, dopóki Rada Bezpieczeństwa nie zrobi tego, czego chcemy. To stanowisko zdecydowanie obrzydliwe”.

Tak zdecydowane wyrażenie stanowiska przez rosyjskiego ministra spraw zagranicznych oznaczać może, że Moskwa nie przewiduje na obecnym etapie usankcjonowania na poziomie RB NZ jakichkolwiek aktów agresji zewnętrznej przeciwko Syrii, jednocześnie jednak nie deklarując władzom syryjskim dalej posuniętej pomocy.

Tekst został opublikowany w ramach w ramach programu analitycznego Syria 2012.

Czytany 4266 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04