wtorek, 29 październik 2013 08:31

Sekretarz Generalny Hezbollachu oskarża Arabię Saudyjską

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

 H.-Nasrallah  ECAG

Podczas poniedziałkowego (28.10) przemówienia w stolicy Libanu sekretarz generalny Hezbollachu Hassan Nasrallah oskarżył Arabię​ Saudyjską o sabotowanie politycznego rozwiązania kryzysu w Syrii. Lider Partii Boga stwierdził, że nie istnieje militarne rozwiązanie syryjskiego konfliktu, a „dopuszczalne” rozwiązanie polityczne może nastąpić jedynie na drodze dialogu.

H. Nasrallach powiedział również, że Arabia Saudyjska jest „bardzo rozgniewana” rozwojem sytuacji w Syrii, który nie toczy się zgodnie z jej życzeniami, dodając, „nie chcemy mieć dalej podpalanego regionu, z powodu tego, że jakiś jeden kraj jest rozgniewany... i tak się zachowuje”. Dodał, że Rijad stara się zapobiec dialogowi narodowemu w Syrii i oskarżył kraj Saudów o „dążenie do opóźnienia rozmów pokojowych w ramach tzw. Genewy 2”.

Planowana konferencja pokojowa została zaproponowana przez Rosję i USA na dzień 7 maja 2014 r. Wcześniej wyznaczane daty jej rozpoczęcia wielokrotnie zmieniały się na co wpływ miał brak jednolitego stanowiska wspieranej z zza granicy opozycji.

W niedzielę (27.10) ponad dwadzieścia grup rebelianckich, wspieranych przez zarówno przez państwa zachodnie, jak i monarchie Zatoki Perskiej, walczących z rządem Syrii odrzuciło możliwość swojego udziału w rozmowach pokojowych.

„Ogłaszamy, że konferencja Genewa 2 nie jest ani nigdy nie będzie wyborem naszych ludzi” – poinformowały ugrupowania rebelianckie w oświadczeniu odczytanym przez szefa Brygady Suqour al-Sham (Sokoły Lewantu) Ahmeda Eissa al-Sheika, w wideo zamieszczonym w Internecie. Grupy rebelianckie ostrzegły również, że każdy, kto będzie uczestniczył w rozmowach pokojowych Genewa 2 dopuści się „zdrady, i ...za co będzie musiał odpowiedzieć przed naszymi sądami”.

Syria od 2011 r. przeżywa kryzys, który przemienił się w wojnę domową. Raporty wskazują, że zachodnie mocarstwa i ich sojusznicy – zwłaszcza regionalne państwa jak Katar, Arabia Saudyjska i Turcja - wspierają bojowników działających wewnątrz kraju.

Według ONZ, ponad 100.000 ludzi zostało zabitych a miliony opuściły swoje miejsca zamieszkania.

Źródło: http://www.presstv.ir/detail/2013/10/28/331791/ksa-against-syria-political-solution/
Fot. www.idfblog.com

Czytany 6374 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04