Wydrukuj tę stronę
wtorek, 29 maj 2012 18:18

Rzezi w Al-Huli dokonali islamiści?

Oceń ten artykuł
(1 głos)

syrian_al_kaida  ECAG

Masowy mord w syryjskim mieście Al-Hula prawdopodobnie zorganizowali islamiści. Tezę taką stawia rosyjski portal zajmujący się tematyką wojskową Wojennyj Obozrewatiel (Przegląd Wojskowy). 

To również stanowisko syryjskich władz w tej kwestii, przedstawione oficjalnie w poniedziałek 28 maja. Rzeczki syryjskiego MSZ Dżihad Makdisi zaprzeczył informacjom podawanym przez opozycjonistów i rozpowszechnianym przez światowe media o tym, że w rejonie Al-Hula 25 maja wieczorną porą znajdowała się broń pancerna, należąca do wojsk syryjskich.

Syryjskie MSZ z odpowiednim pismem, zawierającym takie stwierdzenie zwróciło się do ONZ. Przytaczane są w nim fakty, obalające wersję opozycji. Przede wszystkim śmierć większości cywili nastąpiła nie w wyniku ran spowodowanych odłamkami, które można przypisać ostrzałowi z broni artyleryjskiej lub czołgów. W większości wypadków na materiałach wideo, rozpowszechnianych przez rebeliantów, można zobaczyć ludzi zabitych przy użyciu noża oraz strzałów z broni automatycznej. Syryjskie władze zwracają szczególnie uwagę na morderstwa z użyciem broni białej, w tym podrzynanie gardeł, co jest „znakiem rozpoznawczym” radykalnych islamistów przenikających do Syrii.

„Mordowanie za pomocą noży jest charakterystyczne dla islamskich grup terrorystycznych... Ani jeden czołg nie stacjonował w okręgu (Hula), armia syryjska prowadzi tylko działania obronne, reagując odpowiednio na działania opozycji” – ogłosił rzecznik syryjskiego MSZ.

Oficjalnie także władze w Damaszku nie mówią o związku bojowników Wolnej Armii Syryjskiej z radykalnymi islamistami z Al-Kaidy, jednakże sami „rewolucjoniści” ten związek pośrednio potwierdzają. Żadne medium nie zwróciło uwagi na bardzo ważną kwestię - pod czyją kontrolą obecnie znajduje się Al-Hula. Tymczasem właśnie o tym mówią sami bojownicy Wolnej Armii Syryjskiej. Otwarcie o tym piszą na swoich stronach internetowych, że syryjska armia w piątek 25 maja nie kontrolowała miasta. Media ignorują również inny fakt – 26 maja, „po masakrze dzieci w Huli”, duża część Wolnej Armii Syryjskiej oficjalnie powiadomiła o swoim zawieszeniu rozejmu z rządem, ogłosiła również „śmierć głupiego planu pokojowego Kofiego Annana”. Reprezentujący Wolną Armię Syryjską pułkownik Kasjem Saad Al-Din wezwał do atakowania wojsk syryjskich „gdziekolwiek się znajdują.”

25 maja doszło prawdopodobnie do starć między syryjskimi siłami rządowymi i zbrojnymi grupami w miejscowości Al-Hula, znajdującej się w centrum prowincji Homs około 32 kilometrów na północny zachód od miasta Homs. Szef ONZ-owskiej misji w Syrii generał Robert Mood poinformował w niedzielę (27 maja) podczas wideokonferencji w Damaszku Radę Bezpieczeństwa ONZ, że w masakrze w Huli zginęło w sumie 108 osób, w tym 49 dzieci i 34 kobiety.

Tekst został opublikowany w ramach w ramach programu analitycznego Syria 2012.
Źródło: http://warsonline.info/siriya/rezniu-v-al-chula-organizovali-islamisti.html
http://www.presstv.ir/detail/2012/05/29/243598/annan-set-to-meet-with-syrian-president/

Czytany 3475 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04