czwartek, 27 wrzesień 2012 08:56

Rosyjski dokument z syryjskiego frontu

Oceń ten artykuł
(4 głosów)

film_syria  ECAG

Ciekawy reportaż o wydarzeniach w Syrii został nakręcony przez ekipę rosyjskiej telewizji państwowej, która spędziła w tym kraju ok. 2 miesięcy – również bezpośrednio na obszarach walk między syryjską armią a grupami rebeliantów, w tym wspieranych przez Zachód islamskich radykałów. 

Walki między syryjską armią a grupami rebeliantów, najemników i religijnych fanatyków, wspieranych przez państwa zachodnie trwają w Syrii ponad 1,5 roku. Są pasmem niekończących się serii operacji specjalnych, zwycięstw i wycofywania się armii, walk między syryjskimi siłami bezpieczeństwa, Syryjską Armią Arabską a zbrojną opozycją.

Ta tzw. walka jest prowadzona zarówno na ziemi, przy bezpośrednim użyciu broni, jak i na ekranach telewizorów. Media uprawiają propagandę na temat Syrii głównie na potrzeby zagranicznych „konsumentów informacji”.  Mass media, uczestniczące w konfliktach zbrojnych ostatnich lat, stawały praktycznie murem po stronie agresorów. Obecnie sytuacja w pewien sposób dywersyfikuje się. Zachodnie media głównego nurtu oraz znane kanały państw rejonu Zatoki Perskiej takie jak Al-Jazeera, czy Al-Arabija poparły od początku stronę rebeliancką i nadal starają się utrzymać ten kurs, który nazywany jest coraz częściej „NATO-propagandą”. To jeden z głównych powodów, dla którego warto zobaczyć również raport „drugiej strony” barykady, wspieranej przez większość wspólnoty międzynarodowej, a nie tylko niektóre kraje europejskie, stojące w jednej linii z mediami amerykańskimi  i niezwykle „demokratycznymi” krajami Zatoki Perskiej.

Nawet pozornie nieistotne lokalne bitwy dyskutowane są za daleką granicą, ponieważ wynik tej wojny będzie mieć wpływ nie tylko na przyszłość Syrii. Sytuacja w tym państwie dzieli świat dokładnie na pół. To niewątpliwie jest kolejny wewnętrzny konflikt z globalnymi konsekwencjami.

Rosyjska ekipa filmowa spędziła 2 miesiące na froncie z żołnierzami Armii Syryjskiej, ale również z syryjskimi cywilami próbując odpowiedzieć na szereg trudnych pytań m.in. czym jest tzw. Wolna Armia Syryjska, dla kogo walczy opozycja zbrojna, czy też dlaczego istnieje tak wiele stron tego konfliktu?

26-minutowy film o sytuacji, ich przyczynach i samych walkach w Syrii został zrealizowany w warunkach polowych, co dodatkowo jest atutem w próbie zrozumienia sytuacji. Reportaż jest dostępny w języku rosyjskim, również  z napisami w języku angielskim. Kluczowe jego fragmenty są również dostępne w języku niemieckim [1]. 

Tekst został opublikowany w ramach w ramach programu analitycznego Syria 2012.
Źródło: http://www.vesti.ru/doc.html?id=908640

Film dostępny pod adresem: http://www.youtube.com/watch?v=2iAnhGCaG6s&feature=player_embedded

_______________________________________________    
1. http://apxwn.blogspot.de/2012/09/schlacht-um-syrien-bericht-von-der-front.html

Czytany 5526 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04