wtorek, 28 luty 2012 08:29

Rosja wzmacnia radary w Syrii

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

radar  ECAG

Agencja RIA Novosti,  powołując się na izraelski portal informacyjny DebkaFile, informuje, że Rosja rozpoczęła modernizowanie swoich dwóch radarów w Syrii i Libanie, które mogą uniemożliwić bezkarny atak izraelski lub amerykański na Syrię bądź Iran. Zasięg elektronicznej stacji nadzoru w Jabal Al Harrah, położonej na południe od Damaszku, został zwiększony w taki sposób, by pokryć cały obszar Izraela, Jordanii, Zatoki Akaba i północnej Arabii Saudyjskiej.

Zasięg wyposażonego przez Rosjan syryjskiego radaru, znajdującego się na libańskiej górze Sannine, także został rozszerzony. W rezultacie urządzenia te są zdolne by śledzić „amerykańskie i izraelskie okręty wojenne i ruchy lotnictwa we wschodniej części Morza Śródziemnego włącznie z Cyprem i Grecją.”

„Moskwa zdecydowała się zwiększyć możliwości swojego radaru z korzyścią dla Iranu, w odpowiedzi na skargę Teheranu, wyrażającą obawy o to, że nie można liczyć dłużej na wsparcie Rosji w czasie rzeczywistego zagrożenia atakiem amerykańskim lub izraelskim, ponieważ rosyjskie środki, zostały wykorzystane do wsparcia reżimu Assada” – informuje DebkaFile, powołując się na swoje źródła w armii USA.

Rosja jest zaniepokojona rosnącymi groźbami ataku na Iran, który jest coraz częściej rozważany przez amerykańskich i izraelskich planistów wojskowych, w wypadku dalszych prac Teheranu nad programem wzbogacania uranu. Moskwa zamierza uznawać prawo Iranu do rozwijania cywilnego programu jądrowego, w tym prawo do wzbogacania uranu w zamian za udostępnienie prac nad energią nuklearną pod ścisłą kontrolą Międzynarodowej Agencji Atomowej. Jednocześnie Rosja jest zdecydowanie przeciwna ingerowaniu w kryzys polityczny w Syrii i ostrzega przed rozwojem „libijskiego scenariusza”.

Z początkiem lutego Rosja i Chiny zawetowały, wspierany przez USA, projekt rezolucji wzywający syryjskiego lidera Baszara al-Assada do ustąpienia. Moskwa uważa, że próby wprowadzania demokracji drogą interwencji wojskowej w świecie arabskim, zagraża istniejącemu systemowi bezpieczeństwa międzynarodowego i „może przynieść światu katastrofalne skutki”.

Tekst powstał w ramach w ramach programu analitycznego Syria 2012.

Źródło: http://en.rian.ru/world/20120227/171563132.html  
Fot. sxc.hu/Gravity X9

Czytany 3632 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04