poniedziałek, 21 grudzień 2009 09:15

UE rozpoczęła monitoring satelitarny granicy południowoosetyńskiej i abchaskiej z Gruzją

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
ECAG-Kaukaz
Unia Europejska rozpoczęła monitoring satelitarny terytoriów granicznych Abchazji i Osetii Południowej z Gruzją. Obserwacji z przestrzeni kosmicznej będą poddawane szczególnie strefy militarne, urządzenia wojskowego, a także ruchy ludności. Jak się ocenia ta inicjatywa ma pomóc w zapobieganiu w przyszłości zbrojnym incydentom granicznym, w które obfituje granica gruzińska z tymi dwoma separatystycznymi republikami.
Fotografie będą przesyłane do analizy do Centrum Satelitarnego Unii Europejskiej (EUSC) w Brukseli. Dotychczasowe obserwacje nie były prowadzone regularnie, w związku z czym nie mogły dostarczać wystarczających danych w celu znalezienia winnych kolejnych prowokacji. Incydenty graniczne pomiędzy Abchazją, Osetią Południową oraz Gruzją zdarzają się regularnie. Obie strony obarczają się odpowiedzialnością za ich wywoływanie.
Monitoring satelitarny będzie także pomagał w bieżącej pracy obserwatorom działającym na tych terenach od listopada ubiegłego roku. Wszystkie strony konfliktu przyjęły rozpoczęcie tej akcji za dobry znak, który z jednej strony może przyczynić do udowodnienia ich racji, z drugiej zaś rzeczywiście uspokoić niespokojną granicę.

Czytany 6846 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04