×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 396

piątek, 02 październik 2009 15:22

Korytarz przez Azerbejdżan

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

ECAG-Kaukaz/RIA Novosti

Baku chce, by Azerbejdżan i Armenia wspólnie używały korytarza łączącego Armenię i Górny Karabach, zaproponował w czwartek 1 października Araz Azimow - azerski zastępca ministra spraw zagranicznych.

Górny Karabach, enklawa w środku Azerbejdżanu, którą zamieszkuje głównie  ormiańska populacja, jest stałym źródłem konfliktów pomiędzy tymi dwiema republikami. Konflikt ciągnie się od lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Zbuntowana prowincja posiada obecnie własny rząd oraz jest faktycznie terytorium suwerennym.

Wojna pomiędzy Azerbejdżanem a Armenią, w związku z secesją tej górskiej enklawy, w latach 1988-1994, pochłonęła blisko 35 tys. ofiar śmiertelnych. Do tej pory sporadycznie zdarzają się graniczne przypadki wymiany ognia i przemocy między zwaśnionymi stronami.

Ormianie z Górnego Karabachu często powtarzają, że potrzebują kontaktu z ormiańską społecznością z Armenii. Jednakże droga wiodąca przez miasto Lachin jest ważna także dla Azerów - stwierdził Araz Azimow.

Korytarz Lachinski jest górskim przesmykiem, leżącym wewnątrz granic Azerbejdżanu. Stanowi najkrótsze połączenie pomiędzy Armenią a Górnym Karabachem.

Azimow dodał, że mimo, że Azerbejdżan jest radykalnie przeciwny używaniu drogi przez tylko jedną stronę, Armenia nie podjęła jak dotąd konstruktywnych działań, by ten fakt naprawić.

Czytany 5973 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04