Węgrzy wspierają Azerów
piątek, 27 grudzień 2013 11:55 Info ECAG
– Górski Karabach jest integralną częścią Republiki Azerbejdżanu. W 2005 r. Rada Europy przyjęła stanowisko w tej sprawie, podtrzymane w 2010 r. przez Parlament Europejski, który zażądał wycofania armeńskich sił zbrojnych z terytorium okupowanego. Deklaracje te są nadal w mocy. Unia Europejska powinna, wraz ze swymi partnerami, dołożyć wszelkich starań aby ostatecznie i zgodnie z prawem międzynarodowym rozwiązać ten problem – uważa prominentny polityk węgierskiego FIDESZ-u, Ferenc Papcsák.
Rozszerzenie Unii Celnej - problem Górskiego Karabachu
sobota, 28 wrzesień 2013 13:34 Info ECAG
Wspólna deklaracja prezydentów Rosji i Armenii w sprawie rozszerzenia Unii Celnej otworzyła przed Moskwą i Erewaniem problem odnalezienia w tej konstrukcji miejsca dla Górskiego Karabachu, stanowiącego jeden obszar gospodarczy z państwem ormiańskim.
Więzienie za kontakty z Ormianami?
wtorek, 21 maj 2013 08:03 Info ECAG
Szykuje się zwrot w polityce Baku wobec Erewania. Azerska agencja prasowa APA poinformowała, że władze Azerbejdżanu szykują wejście w życie nowych przepisów mających na celu powstrzymanie wszystkich kontaktów między Azerami a obywatelami Armenii.
Poprą Ormian?
wtorek, 12 luty 2013 08:26 Info ECAG
Azerbejdżan obawia się działań polityki rosyjskiej związanych z rozwojem Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym. Analitycy z Baku uważają, że powołanie Akademii OUBZ może być pierwszym krokiem dla poparcia Erewania w sporze o Górski Karabach, a zwłaszcza w przypadku odnowienia konfliktu zbrojnego w tej republice.
Artur Bilski: Iskrzenia ormiańsko-azerskie
poniedziałek, 01 październik 2012 08:37 Artur Bilski
Stan uśpionej wojny między Armenią i Azerbejdżanem trwa w praktyce od zawieszenia broni w 1994 r., poprzedzonego długotrwałą wojną o sporne terytorium Nagornego Karabachu (będącego częścią Azerbejdżanu, ale zamieszkałego w większości przez ludność ormiańską). W efekcie obszar pozostaje zajęty przez Ormian (jako nieuznane pseudopaństwo pod kontrolą Erewania), a Turcja i Azerbejdżan zamknęły przed Armenią swoje granice.
Agresja na Karabach kwestią czasu?
poniedziałek, 01 październik 2012 08:30geopolityka Info ECAG
Analitycy uważają, że wstrzemięźliwe stanowisko dyplomacji rosyjskiej i amerykańskiej wobec sytuacji w Górskim Karabachu może być przez władze w Baku odebrane jako zachęta do rozwiązania siłowego.
Rosja ma nadzieję na pokój w Górskim Karabachu
piątek, 10 sierpień 2012 11:03 Info ECAG
Rosja ma nadzieję na postęp w rezolucji dotyczącej Armenii i Azerbejdżanu odnośnie konfliktu o Górski Karabach w latach 2012–2013 – powiedział wiceminister spraw zagranicznych Grigorij Karasin. W wywiadzie dla stacji radiowej Głos Rosji, zastępca szefa rosyjskiego MSZ powiedział również, że konflikt ten to "niezwykle trudny, skomplikowany temat, który ma swoje korzenie i swoją historię".
Azerbejdżan ostro krytykuje Armenię za Górski Karabach
czwartek, 19 lipiec 2012 09:38 Info ECAG
W środę, 18 lipca Azerbejdżan omawiał współpracę wojskową z Włochami. Azerbejdżański minister obrony pułkownik-generał Safar Abijew spotkał się z szefem Sztabu Generalnego włoskich sił zbrojnych, generałem Bias`em Abrate, który przebywał z oficjalną wizytą w Baku.
Giovanni Valvo: Górski Karabach: jak rozpętać III Wojnę Światową?
sobota, 23 czerwiec 2012 09:01 Giovanni Valvo
23 lutego 2012 roku, Władimir Żyrinowski, kontrowersyjny lider Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji, przepowiedział możliwość wybuchu III Wojny Światowej tego lata. Zdaniem tego byłego pułkownika armii rosyjskiej, po zniszczeniu Syrii, celem ataku będzie Iran. Żyrinowski wyjaśnia, że wówczas „Azerbejdżan prawdopodobnie wykorzysta sytuację, by zmienić granice Górskiego Karabachu. Republika Armenii będzie się sprzeciwiać takim działaniom, zaś Turcja poprze Azerbejdżan. W ten oto sposób lato przywita nas wojną”.
Witold Szirin Michałowski: Konflikt w kolebce cywilizacji
niedziela, 13 marzec 2011 07:24 Witold Szirin Michałowski
Już sama nazwa Nagorno kara-bagh wskazuje na geopolityczną złożoność podejmowanej problematyki. Nagorno to „górski” (z rosyjskiego), kara to „czarny”, czy też „wspaniały” (z tureckiego) i bagh to „ogród” (z perskiego). Obecnie pod kontrolą Armenii znajduje się obszar o powierzchni 14 tys. kilometrów kwadratowych. Dwadzieścia lat temu zamieszkany był przez około 200 tysięcy ludzi, wśród których 76% stanowili Ormianie, a 23% Azerowie, oraz Rosjanie i Kurdowie. Stolicą regionu był Stepanakert, drugim większym miastem Szusza.