czwartek, 19 lipiec 2012 09:38

Azerbejdżan ostro krytykuje Armenię za Górski Karabach

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

azer_IT  Info ECAG

W środę, 18 lipca Azerbejdżan omawiał współpracę wojskową z Włochami. Azerbejdżański minister obrony pułkownik-generał Safar Abijew spotkał się z szefem Sztabu Generalnego włoskich sił zbrojnych, generałem Bias`em Abrate, który przebywał z oficjalną wizytą w Baku.

Safar Abijew podkreślił, odkąd Azerbejdżan uzyskał niepodległość, jego pierwszeństwem jest współpraca z UE i innymi organizacjami międzynarodowymi. Poinformował także o wojskowo-politycznej sytuacji w regionie oraz problemami hamującymi pokojowe rozstrzygnięcie konfliktu o Górski Karabach. Zaznaczył, że azerbejdżańskie ziemie znajdują się pod armeńską okupacją od 20 lat, a Azerbejdżan ma ponad milion uchodźców. Podkreślił, że Armenia nie porzuciła swojej agresywnej polityki.

Sytuacja w regionie jest bardzo napięta, gdyż dzisiaj 19 lipca 2012 roku odbędą się wybory prezydenckie w Górskim Karabachu. Zdaniem władz w Baku „wybory” to kamuflaż dla polityki Armenii, mającej na celu aneksję okupowanych terytoriów oraz dla promowania kontynuacji dalszej okupacji azerbejdżańskich terytoriów – o czym poinformował w środę 18 lipca minister spraw zagranicznych Azerbejdżanu Elmar Mammadyarov.

Azerbejdżański MSZ przypomina w tym względzie, że Republika Armenii, zajmuje terytoria tego państwa i prowadzi czystki etniczne wobec miejscowej ludności azerskiej, oraz ustanowiła nielegalne władze na okupowanych terytoriach. Jest to stanowisko, które nie znalazło jak dotąd większego potwierdzenia wśród zagranicznych obserwatorów, którzy taktują cieżkie oskarżenia jako element zwykłekj wojny propagandowej, toczonej w ramach nieustannego napięcia między państwami. Władze armeńskie posiadają w tym względzie zupełnie odwrotny pogląd, stosując jednak bardzo podobny wolumen oskarżeń względem Azerbejdżanu. Rozwiązanie problemu Górskiego Karabachu tym samym nie przybliża się do końca, gdyż obydwie strony twardo obstają przy swoich racjach, nie wykazując żadnej woli w kierunku osiągnięcia kompromisu.

Na podst.: http://www.today.az
Fot.: today.az
Czytany 5918 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04