poniedziałek, 18 listopad 2013 07:46

Ofensywa w Kalamun

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

syrian-mig-21  ECAG

Syryjskie wojska rządowe rozpoczęły zakrojoną na szeroką skalę operację, której celem jest okrążenie trudno dostępnego obszaru gór Kalamun, leżących na północ od Damaszku, na pograniczu libańsko-syryjskim. Szacuje się, że na tym terenie operuje prawie 15 tys. członków rozmaitych gangów i ugrupowań zbrojnych. 

Ostatecznym celem operacji jest ich wyeliminowanie i przejęcie pełnej kontroli wokół obszaru przygranicznego. 

Źródła syryjskie poinformowały, że w gigantycznej operacji bierze udział 25 tys. syryjskich żołnierzy, wiernych rządowi – zarówno regularnych formacji, jak i prorządowych milicji i ochotników. W działaniach zbrojnych bierze również udział bliżej nieokreślona liczba członków libańskiego Hezbollahu. Atak syryjskiej armii lojalistycznej rozpoczęło uderzenie formacji lotniczych, które miało zepchnąć rebeliantów na obszary słabo zaludnione. 

Syryjscy wojskowi podkreślają skomplikowany charakter działań, ze względu na zróżnicowanie terenu gór Kalamun. W tego typu operacjach na szczególne straty narażone są wojska pancerne, które mogą stać się dobrym celem ukrywających się w górach buntowników. Dlatego syryjscy wojskowi zwracają uwagę na znaczenie i udział sił powietrznych w tej ofensywie.

Źródła:
http://www.ynetnews.com/articles/0,7340,L-4454230,00.html
http://anna-news.info/node/12833
Fot. http://laststandonzombieisland.com

Czytany 4620 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04