Wydrukuj tę stronę
środa, 22 maj 2013 08:18

Katar 'zainwestował' w syryjskich rebeliantów ponad 3 mld USD

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

dollars  ECAG

Brytyjski dziennik Financial Times opublikował artykuł, w którym opisuje rolę Kataru w syryjskim kryzysie. Według gazety, ta arabska monarchia absolutna „zainwestowała” ponad 3 mld USD we wspieranie syryjskich rebeliantów. Na chwilę obecną, mimo że Arabia Saudyjska zwiększyła swoje zaangażowanie w Syrii, to jednak pod względem ilości środków finansowych, przeznaczonych na zmianę władzy w Damaszku, Katar zajmuje pierwsze miejsce. 

Korespondenci brytyjskiej gazety przeprowadzili wywiady z dziesiątkami dowódców grup uzbrojonych rebeliantów, przedstawicieli państw arabskich i zachodnich. Wszyscy oni przyznali, ogromny wkład Kataru w organizowanie i przeciąganie syryjskiego kryzysu i podsycanie konfliktu.

Katar udziela każdemu dezerterowi z syryjskiej armii i jego rodzinie „pomocy” w wysokości 50 tys. USD rocznie. Od kwietnia 2012 r. do marca 2013 r. Katar zorganizował, z pomocą Turcji, ponad 70 lotów z bronią i amunicją dla grup uzbrojonych rebeliantów.

Ambicje katarskie mają być, prócz wielu innych względów, stymulowane przez rywalizację z „Wielkim Bratem” Kataru, czyli Arabią Saudyjską. Jeden z arabskich polityków, wypowiadając się w tej kwestii, stwierdził: „emir Hamad ibn Chalifa as-Sani chce zostać Naserem islamistów”.

Katar nie posiada jednak tak rozbudowanego systemu dostaw broni, jak Saudowie, których kanały pozostają aktywne od czasów dżihadu w Afganistanie. Trasa dostaw broni przez Jordanię jest zdominowana właśnie przez służby saudyjskie, a to te dostawy wydają się mieć ostatnimi czasy większy wpływ na podsycanie „dżihadu” przeciwko Syryjskiej Republice Arabskiej.

Tekst został opublikowany w ramach w ramach programu analitycznego Wojna w Syrii.
Źródło: http://www.ft.com/intl/cms/s/0/86e3f28e-be3a-11e2-bb35-00144feab7de.html#axzz2TyC80X1z
Czytany 3265 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04