wtorek, 04 czerwiec 2013 11:36

Jusuf al-Karadawi wzywa do eskalacji wojny religijnej

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Qaradawi  ECAG

Podczas piątkowego (31.05) kazania w katarskim Doha wpływowy, w kręgach salafickich, szejka i duchowny Jusuf al-Karadawi po raz kolejny wezwał sunnitów do przyłączenia się do wojny przeciwko Syrii: „Wzywam muzułmanów całego świata, by pomogli naszym braciom zostać zwycięzcami..."

„...Jeśli bym mógł, to sam pojechałbym walczyć. Każdy, kto potrafi zabijać, zobowiązany jest, by pojechać do Syrii. Nie możemy ze spuszczonymi  rękami siedzieć i patrzeć, jak mordowani są nasi bracia. Jak może 100  milionów szyitów pokonać 1,7 miliarda sunnitów? To może dziać się tylko dlatego, że sunnici są słabi... Dlaczego mamy pozostawać bezczynni, kiedy w tym czasie Iran wysyła broń i ludzi ?”.

Salaficki propagandzista wyraził skruchę za to, że w czasie wojny izraelsko-libańskiej z lipca i sierpnia 2006 roku poparł Iran i Hezbollach. Żałował również, że „bronił Nasrallacha [szefa Hezbollachu] i jego tyrańskiej partii przed przywódcami religijnymi Arabii Saudyjskiej”.

Komentarz: 
To nie pierwsza tego typu wypowiedź wpływowego tego szejka, podżegająca do przemocy z wykorzystaniem motywacji religijnych. Jego aktywność wzrasta zawsze, kiedy walczący w Syrii rebelianci wyraźnie tracą inicjatywę strategiczną, przegrywając z wojskami rządowymi. J. Al-Karadawi, traktujący alawitów i szyitów, jako „wrogów większych niż chrześcijanie i Żydzi” odegrał (i wciąż odgrywa) dla koalicji zwolenników „Arabskiej wiosny” niezwykle ważną rolę. Odciąga gniew tysięcy młodych radykałów islamskich od USA [1] i monarchii Zatoki Perskiej kierując go w stronę niekończących się sekciarskich rzezi i pozostających poza kontrola USA liderów politycznych. 

Warto wspomnieć  o wydaniu w lutym 2011 roku przez J. Al-Karadawiego fatwy, która głosiła, że każdy muzułmański żołnierz, który ma możliwość zabicia lidera Libii Muammara Kaddafiego powinien to zrobić” [2]. Do likwidacji libijskiego przywódcy, przy współudziale lotnictwa NATO, doszło 21 października 2011 r.

Tekst został opublikowany w ramach w ramach programu analitycznego Wojna w Syrii.
Źródło: http://www.bbc.co.uk/news/world-middle-east-22741588 
Fot. islamicfoundationofthemaldives.org
_________________________________
1. http://en.alalam.ir/news/1471095
2. http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114881,9144620,Wydano_fatwe__zolnierze_maja_obowiazek_zabic_Kaddafiego.html
Czytany 4022 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04