wtorek, 07 styczeń 2014 07:57

ECAG: Eskalacja walk między takfirystami w Rakka

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

terrorists_syria  ECAG

W ostatnich dniach doszło do eskalacji starć zbrojnych między tzw. Armią Mudżahedinów i Frontem Al-Nusra a, okupującymi położone w północno-wschodniej części Syrii dwustutysięczne miasto Rakka, członkami Islamskiego Państwa Iraku i Lewantu (IPIL) – poinformował portal Alalam, powołując się na tzw. Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

Reblianci z IPIL zdobyli miasto Rakka, w którym przetrzymują setki więźniów w sercu miasta [1]. Wśród uprowadzonych przez IPIL są dziesiątki bojowników z konkurencyjnych ugrupowań, działacze i dziennikarze, w tym z Zachodu.

Poniedziałkowa ofensywa przeciwko IPIL była okazją do zaistnienia ugrupowania o nazwie Armia Mudżahedinów, choć jak podaje Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka: „Główną grupą, atakującą siedzibę ISIL w Al-Rakka jest Front Al-Nusra”, który, podobnie jak IPIL, powiązany jest z Al-Kaidą.

W ostatnich miesiącach IPIL i Front Al-Nusra walczą ze sobą o to, które ugrupowanie będzie reprezentować Al-Kaidę w Syrii. Front Al-Nusra operuje w tym państwie dłużej, w związku z czym odrzucił ofertę oddania się pod dowództwo coraz bardziej dynamiczngo IPIL. Szef Al- Kaidy Ajman al Zawahiri nakazał Abu Bakr al-Bagdadiemu, liderowi IPIL, współpracę  z Frontem al-Nusra. Al-Bagdadi rozkaz odrzucił rozkaz, w wyniku czego rywalizacja przerodziła się w otwarta zbrojną konfrontację.

Armia Mudżahedinów, która „wypłynęła” przy okazji walk w Rakka i w prowincji Hama, deklaruje, że jest częścią tzw. Wolnej Armii Syryjskiej i nie uznaje się za organizację ekstremistyczną. Nie jest to jednak zgodne z wydanym 4 stycznia oświadczeniem „Raport nr 2”, podpisanym przez Biuro Polityczne Armii Mudżahedinów, w którym stwierdzono: „Dystansujemy się od jakiejkolwiek konfrontacji z naszymi braćmi z Frontu al-Nusra oraz innymi frakcjami prowadzącymi dżihad, dystansujemy się zarówno od bezpośredniej walki z nimi jak i od współpracy z jakimikolwiek ugrupowaniami występującymi przeciwko nim”.

W oświadczeniu napisano również: „Wzywamy wszystkich uczciwych braci, mudżahedinów z IPIL, by, mimo błędów, dołączyli do swoich syryjskich braci w walce przeciwko Nusairi (obraźliwe określenie na Alawitów) reżimu Assada”.

Źródło:
http://en.alalam.ir/news/1552084
http://english.al-akhbar.com/content/syria-army-mujahideen-challenges-isis-gains?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+AlAkhbarEnglish+%28Al+Akhbar+English%29

__________________________________
1. http://geopolityka.org/syria-2012/2585-amnesty-international-wiezniowie-torturowani

Czytany 3238 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04