×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 396

wtorek, 09 kwiecień 2013 08:39

Dżihadyści przejmują Syrię

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

26_Car_mortar  Info ECAG

Konflikt w Syrii rozpoczął się jako uzasadniony sprzeciw wobec rządzącego reżimu w roku 2011. Obecnie jednak radykalny islam i grupy dżihadystów, typu front Al-Nusra, bezpośrednio powiązany z al-Kaidą, w coraz większym stopniu przejmują kontrolę nad całymi rejonami w Syrii, często wchodząc także w konflikt z pozostałą częścią opozycji.

Szacuje się, że w Syrii funkcjonuje ok. 100 tys. rebeliantów, ale aż połowę z nich można uznać za fundamentalistycznych bojowników. Wielu z nich zostało wyszkolonych w Iraku przez al-Kaidę. Grupy te stawiają sobie często inne cele, niż wspierana przez Zachód Wolna Armia Syrii. W skład dowództwa radykalnych grup wchodzą bojownicy z doświadczeniem militarnym wyniesionym z Iraku, Libii, Algierii, Afganistanu, Somalii i Czeczenii. Główne ugrupowania w tej walce to: Front al-Nusra, Ruch Islamski Ahrar al-Sham, Front Islamska Syria, Bataliony al-Farouk oraz Brygady al-Tauhiid i al-Haq. To właśnie oni często kontrolują lub współkontrolują niektóre syryjskie prowincje.

Frakcje dżihadu są wyszkolone w prowadzeniu wojny partyzanckiej. Charakteryzują się dużą mobilnością i bezwzględnością. Bojownicy (terroryści) z Al-Nusra posiadają w swoim arsenale m.in. miny lądowe, rakiety, ładunki typu IED (z ang. improwizowane urządzenia wybuchowe), pociski przeciwlotnicze, rakiety przeciwpancerne, a nawet rakiety typu Scud oraz karabiny snajperskie. Siali oni spustoszenie w armii syryjskiej w regionach al-Riqa, Idlib, al-Hasaka, Damaszku i Aleppo. Obecnie głównym dostawcą broni dla tego typu grup jest Irak, którego granice są najmniej monitorowane ze wszystkich sąsiadujących z Syrią.

Broń jest przewożona przez granicę z Irakiem w ciężarówkach. Natomiast statki pod fałszywymi banderami przerzucają do Syrii broni z Libii, a także małymi jednostkami z Jemenu i Libanu, gdzie Al-Nusra, w ciągu ostatnich miesięcy, zacieśnił swoje więzi z sunnitami.

Działania wojenne dżihadystów wydają się mieć czasami wręcz strategiczne znaczenie. Al-Nusra i Ahrar Al-Sham, z pomocą Wolnej Armii Syrii, były w stanie przejąć dotychczas pięć baz lotniczych i wojskowych oraz skutecznie blokować kilka innych, znajdujących się pod kontrolą sił rządowych. Dżihadystom udało się także w ostatnim czasie zniszczyć większość baz wojskowych w okolicach Damaszku, Idlib, Homs, Aleppo, Deir al-Zor, Al-Hasaka i al-Riqah. Co najważniejsze – działalność islamistów jest tak prowadzona, aby grupy w nią zaangażowane pozostawały niezależne politycznie i militarnie.

Szczególnym celem Al-Nusra jest wyparcie jednostek armii rządowej ze wschodnich i północnych prowincji, a następnie skoncentrowanie się na przejęciu kontroli nad drogami prowadzącymi do Aleppo i oraz Damaszku. Najpierw jednak muszą zdobyć Al-Safira – jedną z najważniejszych baz wojskowych. Bitwa o Al-Safira, pomiędzy dżihadystami, a siłami lojalnymi wobec Bashara Al-Assada będzie jedną z najbardziej krwawych bitew od początku wojny. Warto bowiem wiedzieć, że w Al-Safira znajdują się największe fabryki broni na Bliskim Wschodzie.

(oprac. P. Woźniak)
Tekst został opublikowany w ramach w ramach programu analitycznego Syria 2012.
Na podst. m.in. The jihadistgroups 'running the show' in Syria by channel4.com
Czytany 6634 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04