wtorek, 16 lipiec 2013 10:44

Dziesiątki zabitych i rannych w samobójczym zamachu w syryjskim Dayr Atiyah

Oceń ten artykuł
(5 głosów)

syria  ECAG

40 osób zginęło, a dziesiątki zostało rannych w samobójczym zamachu w Dayr Atiyah w okręgu damasceńskim. Zamachowiec wykorzystał samochód wypełniony materiałami wybuchowymi. Zamach miał miejsce w godzinach szczytu, w pobliżu miejskiego komisariatu policji.  Lekarze z miejscowego szpitala zaapelowali o dostarczanie krwi, której brakuje dla najciężej rannych.

Miejscowość Dayr Atiyah, jest położona 88 kilometrów na północ od stolicy Syrii, Damaszku, na drodze prowadzącej do Homs. Jest to miasto znane z tego, że mieszkańcy są regularnie „karani” przez szwadrony rebeliantów za odmawianie im poparcia i  lojalność wobec władz w Damaszku. Dayr Atiyah liczy ponad 35 tys. mieszkańców wśród, których jest liczna społeczność chrześcijańska. W 2003 r. otwarto w tym mieście pierwszy prywatny uniwersytet w Syrii.

Komentarz:
Taktyka samobójczych zamachów jest znakiem rozpoznawczym rebeliantów związanych z Frontem Al-Nusra, i innymi ugrupowaniami dżihadystycznymi. Pomimo, rzekomych  różnic i podkreślanego ostatnio wzrostu napięcia między zjeżdżającymi z całego świata do Syrii dżihadystami a tzw. „umiarkowanymi rebeliantami”, ci ostatni nie potępiają tego typu praktyk jak zamachy samobójcze. To swoisty „moralny parasol ochronny” rozpostarty nad fanatykami przez „Wolną Armię Syrii” i jej sponsorów z NATO, dla których ofiary takich ataków najzwyczajniej  nie istnieją. 

Źródło: http://www.vz.ru/news/2013/7/15/641342.html
Tekst został opublikowany w ramach w ramach programu analitycznego Wojna w Syrii.
Czytany 7272 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04