piątek, 10 sierpień 2012 11:15

Brahimi nowym wysłannikiem ONZ i Ligi Arabskiej ds. Syrii

Oceń ten artykuł
(1 głos)

lakhdar_brahimi_RT  Info ECAG

Weteran i algierski dyplomata Lakhdar Brahimi ma zastąpić Kofiego Annana na stanowisku wspólnego wysłannika ONZ i Ligi Arabskiej ds. Syrii. 

Były algierski minister spraw zagranicznych, który ma za sobą długą historię na stanowisku dyplomaty w kwestiach rozwiązywania konfliktów, rozpocznie swoją pracę w Syrii, w której prezydent Bashar al-Asad walczy z rebeliantami od 17 miesięcy.

Kofi Annan, były sekretarz generalny ONZ i laureat Pokojowej Nagrody Nobla zapowiedział w zeszłym tygodniu, że ustąpi ze stanowiska specjalnego wysłannika, ponieważ nie był w stanie wykonywać swojej pracy z uwagi na „beznadziejny” zastój w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w sprawie Syrii.

Powołanie Brahimiego może być ogłoszone już w przyszłym tygodniu, ale dyplomaci, którzy zastrzegli sobie anonimowość, powiedzieli, że zdarza się, że w ostatniej chwili mogą jeszcze nastąpić zmiany, jeśli dany rząd, bądź sam kandydat mają wątpliwości.

78-letni Brahimi, pełnił funkcję specjalnego wysłannika ONZ w kilku trudnych misjach, w tym w Iraku po amerykańskiej inwazji, po obaleniu Saddama Husajna, w Afganistanie, zarówno przed jak i po zakończeniu rządów talibów oraz w Republice Południowej Afryki, w erze apartheidu. Syria, jednak może stanowić niezwykle trudne zadanie, częściowo z powodu działań na szczeblu międzynarodowym, ponieważ próby zakończenia konfliktu zostały napiętnowane przez nieporozumienia między stałymi członkami Rady Bezpieczeństwa ONZ, podaje Reuters.

Na podst. Panarmenian.net
Fot. Russia Today

Czytany 3581 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04