Sławomir M. Pawlak

prdzECAG

21 lutego 2012 r. ekspert ECAG Sławomir Pawlak skomentował Polskiego Radiu dla Zagranicy, przyznanie byłemu przezydentowi Białorusi Stanisławowi Szuszkiewiczowi nagrody Fundacji Pamięci Ofiar Komunizmu za przyczynienie się do rozmontowania ZSRR i wyprowadzenie z terenu Białorusi broni jądrowej. Ekspert przypomniał rónież cały kontekst geopolityczny rozpadu ZSRR, jak również rzyczyny tak późnego uhonorowania tego polityka.

piątek, 09 grudzień 2011 10:10

W Panoramie TVP2 o protestach w Rosji

pawlak_panorama  ECAG

Wczoraj, 8 grudnia ekspert ECAG Sławomir Pawlak udzielił komentarza dla programu Panorama w TVP2. W swojej wypowiedzi odniósł się do reakcji premiera Władimira Putina, który stwierdził, że protestu są finansowane przez Stany Zjednoczone. Niżej przedstawiamy tekst jego pełnej wypowiedzi.

 prdzECAG

25 października 2011 r. ekspert ECAG Sławomir Pawlak skomentował dla Polskiego Radia dla Zagranicy apel niemieckiej deputowanej do Budestagu Marieluise Beck o odebranie Białorusi organizacji mistrzostw świata w hokeju na lodzie. Zdanem eksperta mieszanie sportu z polityką nigdy nie przynosiło dobrych efektów. Tymczasem to właśnie organizacja tak dużej imprezy mogłaby przyczynić się do uczynienia kroku w celu szerszego otwarcia Białorusi na wpływy i idee zachodnie.

prdzECAG

5 października 2011 r. ekspert ECAG Sławomir Pawlak udzielił krótkiej wypowiedzi dla Euronetu - Interaktywnego Radia Europejskiego w Polskim Radiu dla Zagranicy. Ocenił w niej stosunek zachodnich państw do ostatniego szczytu Partnerstwa Wschodniego w Warszawie.

altSławomir Pawlak

Recenzja: Tadeusz Bodio, Między romantyzmem i pragmatyzmem, Warszawa 2000, 205 ss.

Pragmatyzm polityczny i społeczny jest nieodłącznym składnikiem nowego ustroju i nie ma od niego odwrotu. Jednak w naszym kraju napotyka na silny opór środowisk post romantycznych. W wymiarze społecznym ten nowy ład wymaga od nas odrzucenia myślenia kategoriami obywatelstwa narodowo - państwowego na rzecz myślenia globalnego i działania lokalnego.