Marcin Toboła
Marcin Toboła: Egipt w rękach Braci Muzułmanów
Marcin Toboła
Jeszcze na początku lipca nowy prezydent Egiptu Muhammad Mursi sprawiał wrażenie politycznego awanturnika. Po decyzji o przywróceniu do działania izby niższej egipskiego parlamentu, co stanowiło otwarte wystąpienie przeciwko Najwyższej Radzie Sił Zbrojnych (NRSZ), wydawało się również, że konflikt ten będzie się nasilał.
Marcin Toboła: Wojsko nie chce oddać władzy nad Egiptem
Marcin Toboła
Niedługo minie półtora roku od wybuchu (w dn. 25 stycznia 2011 roku) fali ulicznych protestów i zamieszek w Egipcie, będących jedną z odsłon przelewającej się przez region bliskowschodni „Arabskiej Wiosny”. Dziś widać jednak, że Egipt wciąż daleki jest od celów tej rewolty, a póki co największym beneficjentem rewolucji jest wojsko, nadal pozostające u władzy i kontrolujące przebieg wydarzeń w kraju.
Marcin Toboła: Konflikt między Sudanem a Sudanem Południowym
Marcin Toboła
Porozumienia pokojowe między Północą a Południem Sudanu, zawarte w 2005 r., nie doprowadziły do zakończenia trwającego od dekad konfliktu zbrojnego. Obecna ponowna eskalacja przemocy na pograniczu Sudanu i Sudanu Południowego stanowi bowiem efekt występowania wielu nierozwiązanych (a niekiedy wręcz nierozwiązywalnych) problemów, istniejących w tym regionie od dłuższego czasu.
Marcin Toboła: Rok Arabskiej Wiosny - próba podsumowania
Marcin Toboła
Próba podsumowania Arabskiej Wiosny – tak niejednorodnego i ciągle jeszcze dziejącego się procesu – jest niełatwym zadaniem. Sama nazwa tych wydarzeń, nawiązująca do wiosny i przyjęta po raz pierwszy w mainstreamowych mediach arabskich, koreluje z rzeczywistością w sposób analogiczny jak ma to miejsce w wypadku Wiosny Ludów w Europie z lat 1848-49. Wiosna nie oznacza tu jednak wyłącznie astronomicznej pory roku, w których rozpoczęły się wystąpienia, lecz głównie symbolizuje odrodzenie, zbudzenie się, w tym wypadku uśpionych przedstawicieli nieuprzywilejowanych warstw społeczeństw Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej, i stanięcie do walki z elitami rządzącymi, niczym promienie słoneczne topiące wszechobecne śniegi.
Marcin Toboła: Iran i Syria na krawędzi?
geopolityka autor Marcin Toboła
Wraz z nowymi sankcjami ekonomicznymi, które na Iran nałożyły państwa członkowskie Unii Europejskiej, a także Kongres Stanów Zjednoczonych oraz z rosnącą presją międzynarodową wywieraną na rząd Baszara Al-Asada, ci dwaj bliskowschodni sojusznicy mają coraz mniejsze pole manewru. Czy zatem pozamilitarne środki nacisku na te państwa spowodują zwrot w ich polityce, polegający de facto na podporządkowaniu się Zachodowi?
Marcin Toboła: Syryjska partia szachów
autor Marcin Toboła
Rosja zrobi wszystko żeby pomóc utrzymać się Asadowi przy władzy – tak należy interpretować przekaz płynący z Kremla wyartykułowany ustami rosyjskiego Ministra Spraw Zagranicznych Siergieja Ławrowa w ostatnich dniach.
Marcin Toboła: Baszar trzyma się u steru władzy
autor Marcin Toboła
Na niepokojach w Syrii i Libii najbardziej korzysta Waszyngton. W kontekście rywalizacji irańsko-amerykańskiej na Bliskim Wschodzie, osłabienie tego najważniejszego sojusznika Teheranu nabiera wartości nie do przecenienia.
Marcin Toboła: Ocena oddziaływania ideologii Al-Qaidy na społeczeństwo egipskie
autor Marcin Toboła
Aby dokonać oceny oddziaływania Ideologii Al-Qaidy w Egipcie, należy najpierw odpowiedzieć na pytanie, czym jest Al-Qaida. W latach poprzedzających amerykańską inwazję na Afganistan, a potem na Irak, wydawało się, że możliwe jest dość precyzyjne określenie desygnatu tej nazwy.
Marcin Toboła: Syria - kolejna arabska rewolucja?
autor Marcin Toboła
„Bóg, Syria i wolność” – to najbardziej charakterystyczne spośród wielu haseł wznoszonych już niemal od tygodnia przez uczestników demonstracji w mieście Dera (południowa Syria, ok. 120 km na południe od Damaszku) przeciwko panującej w kraju dyktaturze Baszara Al-Asada. Wśród wielu innych okrzyków można również usłyszeć dobrze znane z innych arabskich rewolucji wezwania „Lud chce upadku reżimu”, a także takie zawierające w sobie konkretne postulaty polityczne: „Lud chce zniesienia stanu wyjątkowego”, „(…) skończenia z korupcją”, „(…) zmniejszenia bezrobocia i biedy”.
Marcin Toboła: Walka o (nowy) Egipt
autor Marcin Toboła
Na kilka dni przed zaplanowanym na 19 marca referendum w sprawie zmiany konstytucji egipskiej, uchwalonej a następnie przyjętej w referendum w 1971 roku, sytuacja nie jest bynajmniej klarowna. Można rzec nawet, że poziom jej komplikacji wzrasta. Podczas gdy płomień rewolucji „25 stycznia”, w której czynny udział brali zarówno muzułmanie, jak i chrześcijanie, powoli gaśnie, do głosu zaczynają dochodzić dawne konflikty i różnego rodzaju partykularyzmy.