wtorek, 10 styczeń 2012 11:58

Atakują nas terroryści - powiedział syryjski prezydent Baszar al-Assad

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

syria_assad  ECAG

10 stycznia eksperci w auli Uniwersytetu w Damaszku odbyło się oficjalne wystąpienie prezydenta Syrii Baszara al-Assada. Najważniejsze punkty wystąpienia dotyczyły bieżącej sytuacji w kraju, a także zapowiadanych reform.

Baszar al-Assad wielokrotnie podkreślał istnienie ryzyka utraty przez Syrię suwerenności z racji zaangażowania zewnętrznych sił w działania o „charakterze terrorystycznym”. Terroryzm, który od miesięcy trawi, Syrię został nazwany wprost spiskiem wspieranym i inspirowanym z zewnątrz, działającym równolegle z wojną psychologiczną i ekonomiczną. Odwołując się do historycznych, kulturowych i religijnych źródeł „arabizmu” (ideologii jedności arabskiej) wyraził zaskoczenie postawą państw arabskich, które jego zdaniem pomóc Syrii w pokonaniu kryzysu. „Liga Arabska - jest dziś projektem upadłym” - stwierdził Assad.

Mimo stanowczej retoryki gotowości obrony suwerenności kraju, i walki z terroryzmem syryjska głowa państwa podkreśliła również chęć współpracy z „konstruktywną opozycją”. „Mamy dwie polityki - politykę reform i politykę walki z terroryzmem” - stwierdził mówca. Nowa syryjska konstytucja ma być gotowa w marcu, zaś wybory mają odbyć się w maju lub czerwcu. Assad mówił o osiągnięciach syryjskiej gospodarki mimo blokady ekonomicznej. „Jesteśmy bliscy zakończenia kryzysu w kraju”  - podkreślił przywódca Syrii. Podkreślił również aspekt ekonomiczny odniósł się do problemów z nalezieniu pracy przez młode syryjskie pokolenie. Zgodnie z zapowiedzią ten aspekt ma zostać uwzględniony w czasie reform. Na koniec oddał hołd żołnierzom, którzy zginęli podczas ostatnich walk.

Czytany 3497 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04