piątek, 09 grudzień 2011 10:10

W Panoramie TVP2 o protestach w Rosji

Oceń ten artykuł
(1 głos)

pawlak_panorama  ECAG

Wczoraj, 8 grudnia ekspert ECAG Sławomir Pawlak udzielił komentarza dla programu Panorama w TVP2. W swojej wypowiedzi odniósł się do reakcji premiera Władimira Putina, który stwierdził, że protestu są finansowane przez Stany Zjednoczone. Niżej przedstawiamy tekst jego pełnej wypowiedzi.

 Każda moneta ma dwie strony. Na awersie mamy nominał, czyli jej wartość, zaś na rewersie – właściciela tej monety, który wskazuje, kto za każdym razem chce odbierać zyski, w wypadku posłużenia się tym pieniądzem. Tak też jest i w sprawie finansowania organizacji pozarządowych w Rosji. Jeżeli więc Amerykanie finansowali te organizacje, to oczekiwali od nich konkretnych działań.  Jeżeli dawano środki na budowanie struktur NGO, to w momencie zaistnienia takiej potrzeby, organizacje te ujawniły się i wyartykułowały swoje opinie.

Z drugiej zaś strony niezadowolenie społeczeństwa rosyjskiego jest zapewne też uzasadnione zachowaniem Kremla. Nie musi to jednak wcale oznaczać, że to dotyczy władzy centralnej. Wato jednak zwrócić uwagę, że podczas wyborów takie niezadowolenie przejawia się w krytyce wobec osónb najwyżej stojących w hierarchii. Im bardziej władza autorytatywna,  tym bardziej możliwość podjęcia krytyki przez oponentów jest wykorzystywana bez pardonu. Dzisiejszy świat za pomocą takich narzędzi, jak Facebook, czy Twitter powoduje, że ludzie stają się bardziej śmiali w wyrażaniu swojego niezadowolenia, ponieważ mogą obserwować na bieżąco nastroje innych uczestników i użytkowników tych narzędzi. Tym samym stają się bardziej odważni, nie zdając sobie przy tym z tego do końca sprawy.

Dla osób, którzy zdobywali wiedzę w innych czasach, a takim jest Władimir Putin, ciężko przestawić się na inne myślenie. Ta stara szkoła powoduje, że zawsze szukano winnych wszędzie - nigdy u siebie.

Czytany 3184 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04