czwartek, 03 styczeń 2013 08:35

O przyszłości UE w Programie Trzecim Polskiego Radia

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Trojka_PR ECAG

Ten rok będzie kryzysowy. Możliwe, że najgorszy dla Unii Europejskiej od wielu dekad. Nie wieszczę szybkiej poprawy – powiedział 2 stycznia Marcin Domagała z Europejskiego Centrum Analiz Geopolitycznych w audycji „Trzy strony świata” Programu Trzeciego Polskiego Radia.

Na początku roku wszyscy robią plany i starają sie przewidzieć, jaki będzie to rok. My pytamy, jaki to będzie rok dla Europy. Wydawać się może, że najgorsze mamy za sobą, ponieważ ustalone w zeszłym roku finansowe mechanizmy zaczynają powoli działać. Optymiści zapowiadają nawet umiarkowany wzrost gospodarczy dla Europy w nadchodzącym roku. Wszedł w życie pakt fiskalny – obowiązkowy dla krajów strefy euro i otwarty dla innych członków Unii. 

Marcin Domagała podkreślił, że fala kryzysu z południa Europy zbliża się na północ. Najczęściej w kontekście kryzysu w zeszłym roku mówiło się o Grecji, Hiszpanii i Portugalii. – Grecy protestują, bronią się przed reformami potężną szarą strefą. Będzie to jeszcze trwało przynajmniej 2–3 lata – prognozuje rozmówca Ernesta Zozunia. Ekspert zwraca uwagę, że w przypadku Grecji to bolesny proces, ponieważ tak naprawdę przypomina walkę o zmianę mentalności, a to musi potrwać.

Cała audycja znajduje się TUTAJ.

 

Czytany 3898 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04