czwartek, 04 luty 2010 10:51

Rosja w XXI wieku

Oceń ten artykuł
(1 głos)

ECAG-Moskwa

Rosyjski Instytutu Rozwoju Współczesnego (INSOR), traktowany jako „prezydencki think tank", opublikował raport "Wizerunek Rosji XXI wieku, Obraz jutra, którego sobie życzymy" (Россия XXI века: образ желаемого завтра).

Autorzy raportu kreślą strategiczne cele i wyzwania, z którymi Rosja ma się zmierzyć w XXI wieku. Jednym z ciekawszych postulatów jest wstąpienie Rosji do NATO i Unii Europejskiej, a także konieczność kontynuowania zmiany politycznych w kierunku wzmocnienia procesów demokratycznych. Raport kreśli także prognozę w wymiarze militarnym. Co ważne, raport-prognoza ekspertów INSORu przedstawia zupełnie odmienną wizję roli geopolitycznej tego państwa na arenie międzynarodowej.

Dokument może być traktowany, według niektórych ekspertów, jako swoista mapa drogowa reform wdrażanych przez rosyjską administrację, a zapoczątkowanych jeszcze przez poprzednika obecnego prezydenta, Władimira Putina. Wbrew obiegowym opiniom treści w nim zawarte nie należą jednak do nowych. Przedstawiony w raporcie kierunek zmian od dawna był omawiany i dyskutowany w kręgach eksperckich Kremla. Tym samym tylko nominalnie stanowi odejście od doktryny Putina, która zakładała przejściowe wprowadzenie tzw. mechanizmów autorytarnych, według nomenklatury zachodnich ekspertów, w celu uporządkowania struktur administracyjnych i politycznych, po katastrofalnych dla Rosji rządach Borysa Jelcyna. Jednocześnie raport dobitnie podkreśla problemy, z którymi przyjdzie zmierzyć się temu krajowi na arenie międzynarodowej.

Co warte podkreślenia, zapowiedź wejścia Rosji do NATO i Unii Europejskiej nie do końca zakłada rezygnację z geopolitycznych ambicji Rosji. Według komentatorów potencjalne wejście państwa rosyjskiego w obydwie struktury będzie oznaczało nie tylko konieczność daleko idących zmian strukturalnych obydwu organizacji, ale także w efekcie wspólną budowę nowego euroazjatyckiego ośrodka siły geopolitycznej, który ma szansę stać się, dzięki potencjałowi militarno-gospodarczemu, a także terytorialnemu, głównym i efektywnym dyktatorem kierunku rozwoju globu oraz stanowić efektywną przeciwwagę m.in. dla Chin, czy pośrednio Stanów Zjednoczonych.

Pełny tekst raportu znajduje się TUTAJ.

Tłumaczenie raportu na język polski znajduje się TUTAJ.Czytany 7337 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04