środa, 17 listopad 2010 08:15

Piotr A. Maciążek: Sierdiukow: broń kupujemy z dokumentacją techniczną

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

alt

Piotr A. Maciążek

Poniżej przedstawiam moje przemyślenia i streszczenie najważniejszych wątków jakie pojawiły się w wywiadzie rosyjskiego ministra obrony Anatolija Sierdiukowa, którego udzielił niemieckiej gazecie Der Spiegel. Rozmowę w wersji polskojęzycznej przedrukowano w najnowszym numerze Forum.

 

W wywiadzie padło sakramentalne pytanie „Czy Rosja dostrzega w NATO nadal przeciwnika?” Odpowiedź Sierdiukowa nie pozostawia czytelnikowi wątpliwości - tak. Choć minister zaznacza jednocześnie, że w przyszłości Sojusz z pewnością będzie dla Moskwy partnerem. A jak jest dziś? Sierdiukow twierdzi, że znacznie lepiej niż w ciągu ostatnich dwóch lat jakie upłynęły od Wojny Pięciodniowej.

Czytając wywiad odnosi się wrażenie, że to Rosja czerpie więcej korzyści ze specjalnych relacji z NATO. Z pozoru, na poziomie „pierwszej warstwy” tekstu jest inaczej - przecież transporty wyposażenia skierowanego docelowo do Afganistanu są przerzucane przez rosyjskie terytorium. Przecież to Kreml sprzedaje krajom NATO śmigłowce MI-17 (m.in. Polsce). O drugiej stronie medalu Sierdiukow wspomina mniej chętnie: „wycofanie wojsk [USA] odbiłoby się oczywiście na sytuacji w Azji Środkowej […] dlatego chcemy przecież Zachodowi pomóc”. Kiedy czytałem te słowa przypomniały mi się wypowiedzi Brzezińskiego, któremu pewien Rosjanin powiedział: Nas w Afganistanie uważali za przedstawicieli Zachodu. Dlatego porażka Ameryki będzie miała niewyobrażalne konsekwencje także dla nas. Wojna z terroryzmem toczona w państwie kabulskim to tylko jedna z licznych korzyści, na jakie Rosja może liczyć w ramach specjalnych relacji z NATO. W wywiadzie wspomina się m.in. o zakupach francuskich śmigłowców dla federalnej armii (a przecież aktualna jest jeszcze kwestia Mistrali). Sierdiukow uznał tą transakcję za bardzo korzystną uzasadniając swoje stanowisko krótkim stwierdzeniem: „broń kupujemy z dokumentacją techniczną”. Rozmowa ze Spiegelem jest bardzo stonowana, być może tylko w tym zdaniu rosyjski Minister Obrony odkrywa karty „wojskowych innowacji” Miedwiediewa.

W tekście pojawiają się także największe zagrożenia dla bezpieczeństwie Federacji Rosyjskiej. Ciekawe, że na pierwszym miejscu Minister wymienia: „przekazywanie technologii wytwarzania broni jądrowej”. Czyżby „klub atomowy” stanowił jeden z ostatnich wyznaczników mocarstwowego statusu Moskwy?

Na ostatnim miejscu zagrożeń Sierdiukow wymienia nie tyle samo NATO, co raczej jego „przybliżanie się do granic Federacji”. Aluzja do Ukrainy i Gruzji? Nie od dziś wiadomo, że w Sojuszu istnieją różne „frakcje interesów” a jedna z nich skupiająca kraje Europy Środkowej bardzo mocno lansuje projekt wschodniego poszerzenia NATO. Czy wypowiedź Sierdiukowa to delikatny prztyczek wymierzony dawnym satelitom Moskwy?

Bardzo zabawny jest dwugłos widoczny w wypowiedziach rosyjskiego Ministra Obrony. W jednej części tekstu twierdzi, że idea Europy jako obszaru bezatomowego jest przedwczesna. I to mimo napomknięcia redaktora prowadzącego, który zasugerował możliwość usunięcia amerykańskich głowic z terytorium RFN. Ta część artykułu to element dawnej retoryki rosyjskiej. W innej części wywiadu minister zapytany o możliwość rozmieszczenia Iskanderów w Obwodzie Kaliningradzkim uchyla się od odpowiedzi. Niekonsekwencja? A może echa odwilży w stosunkach z Polską?

Ostatni element poruszony w rozmowie ze Spiegelem dotyczy wielkiej reformy armii sygnowanej nazwiskiem prezydenta FR - Dmitrija Miedwiediewa. Padają tam dość zabawne stwierdzenia, które zacytuję: „na jednego oficera przypadał jeden żołnierz”, „mieliśmy za wiele szczebli podejmowania decyzji - przeszło dziesięć. Obecnie zostały tylko trzy”. Sierdiukowa stwierdził także, że na armię zawodową Rosji jeszcze nie stać. To zdanie redaktor niemieckiej gazety skwitował stwierdzeniem, że w RFN jest zupełnie inaczej. Berlin uważa, że to powszechny obowiązek służby wojskowej jest za drogi.

Cóż, w Rosji wszystko zawsze jest inaczej… Prawda?

Fot. Wikipedia

Czytany 4797 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04