×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 396

poniedziałek, 05 sierpień 2013 08:06

Nowy impuls białoruskiej nauki?

Oceń ten artykuł
(1 głos)

microscope  Info ECAG

Trzy miesiące dał białoruskim środowiskom naukowym prezydent Aleksander Łukaszenko na przedstawienie nowej formuły organizacji i finansowania badań. Program ma zostać przedstawiony w listopadzie, jednak już dziś białoruski lider zapowiedział, że szczególny nacisk winien być położony na „aktywne przyciąganie pozabudżetowych źródeł finansowania sfery nauki”.

– Społeczność naukowa nieustannie narzeka na brak środków finansowych. I faktycznie, udział sfery badawczej w naszym PKB jest wielokrotnie niższy, niż w krajach zaawansowanych technologicznie. Jednak problem jest także zbyt slabie ukierunkowanie na praktyczne zastosowanie efektów pracy naukowców. Państwo będzie więc łożyć więcej na odkrycia w obszarach strategicznego znaczenia, ale konieczne jest silniejsze powiązanie działań naukowych z ich wdrażaniem w sektorze przemysłu, handlu, czy usług – tłumaczył prezydent A. Łukaszenko. – Naukowcy, jako ludzie inteligentni, mogą wszak zarabiać tak dla siebie, jak i dla państwa – dodał białoruski prezydent.

Szef białoruskiego państwa zapowiedział także skupienie się na białoruskich „inteligentnych specjalizacjach”, wymieniając wśród nich m.in. optykę, fizykę laserową i cieplną, chemię bioorganiczną i inżynierię materiałową, jako „fundament rozwoju badań stosowanych i szkolnictwa wyższego”. Prezydent zaznaczył, że nie ma nic przeciwko współpracy międzynarodowej w nauce – „negocjujcie porozumienia z Chinami, Rosją czy Ameryką, z kimkolwiek chcecie. Jeśli tylko pozwoli to uzyskać fundusze i sprzedać ulepszony produkt – droga wolna" – zapewnił A. Łukaszenko. Jako pozytywne przykłady zaangażowania białoruski naukowców prezydent wymienił m.in. ich udział w dużych międzynarodowych projektach, jak badania kosmosu, czy Wielki Zderzacz Hadronów. – Chodzi nie tylko o zaspokajanie naukowych  ambicji, ale i o impuls dla rozwoju nowoczesnych przedsiębiorstw na Białorusi. Ważne jednak, byśmy zawsze planowali i działali w oparciu o poczucie pragmatyzmu! – podkreśli białoruski przywódca.

(karo)
Fot. www.thehealthculture.com

Czytany 5448 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04