poniedziałek, 20 lipiec 2009 13:10

Mateusz Piskorski: Przekop niepotrzebny

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Mateusz Piskorski

W okresie największego zaostrzenia relacji polsko-rosyjskich, za czasów gabinetu Jarosława Kaczyńskiego, ówczesny minister gospodarki morskiej Rafał Wiechecki zapowiadał wielką inwestycję na Mierzei Wiślanej, która miałaby na celu przerwanie blokady portu w Elblągu i uzyskanie przez Polskę dodatkowego dostępu do Bałtyku. Inwestycja tyleż czasochłonna, co niepotrzebna, bo przecież znacznie łatwiej byłoby podjąć rozmowy z Moskwą na temat uregulowania tej istotnej dla Polski kwestii. Wtedy jednak nikt w Warszawie i Moskwie do takich rozmów się nie kwapił, a nasze relacje zamrożone zostały przede wszystkim w związku z uporem władz polskich, dążących za wszelką cenę do wpisania się w agresywną koncepcję administracji George’a W. Busha i neokonserwatystów.

Od tego czasu wiele się zmieniło. W Polsce, USA i Rosji odbyły się istotne dla tych krajów wybory. Wiosną doszło do ważnej wizyty szefa polskiego MSZ Radosława Sikorskiego w Moskwie. I nagle okazało się, że nierozwiązywalne problemy można w całkiem prosty sposób rozwiązać. Na spotkaniu z prezydium Rady Federacji premier Władimir Putin oznajmił, że uznaję otwarcie wód Zalewu kaliningradzkiego (Wiślanego) dla żeglugi polskiej i litewskiej za potrzebne. Kwestię to należy doprowadzić do końca”. Oznacza to, że strona rosyjska gotowa jest do uwzględnienia polskich propozycji w tej sprawie. Pozostaje jedynie pytanie o to, czy wody zalewu miałyby zostać otwarte tylko dla żeglugi trzech bezpośrednio sąsiadujących z nim krajów, czy też dla państw trzecich. Żywotnym interesem Polski jest przeforsowanie drugiego z wymienionych rozwiązań, lub choćby wynegocjowanie wolności żeglugi dla bander wszystkich krajów Unii Europejskiej. Pozostaje trzymać kciuki za polskich negocjatorów i liczyć na dalszą poprawę polsko-rosyjskich relacji.

Przekop okazuje się zbędny, jeśli zasypiemy tylko rozpadlinę ze stereotypów i uprzedzeń dzielącą obie strony. Nadzieją na to może być wizyta rosyjskiego premiera w Polsce zaplanowana na wrzesień.


Czytany 6075 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04