środa, 21 październik 2009 10:17

Marcin Domagała: Rosja na forum ONZ przeciw wyścigowi zbrojeń w kosmosie

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
ECAG/RIA Novosti
Rosyjska delegacja przy Organizacji Narodów Zjednoczonych złożyła projekt rezolucji, poświęcony zapobieganiu wyścigowi zbrojeń w kosmosie.
Projekt rezolucji został zaaprobowany przez pierwszy komitet Zgromadzenia Ogólnego oraz połączona z projektami dotyczącymi rozbrojenia oraz bezpieczeństwa międzynarodowego, które zostały wcześniej złożone pod obrady Zgromadzenia.

Dokument jest podpisany przez 58 innych państw i będzie dyskutowany przez komitet jeszcze w październiku tego roku. Jeśli projekt uzyska jego aprobatę, zostanie poddany głosowaniu przez Zgromadzenia Ogólne w grudniu.

Warto podkreślić, że trzy podobne rezolucje, podjęte z rosyjskiej inicjatywy, zostały przyjęte w ostatnich latach. W zeszłym roku chociażby taka rezolucja została przyjęta głosami 168 państw.

Stany Zjednoczone tradycyjnie przeciwstawiają się podejmowaniu takich rezolucji z uwagi na fakt, że niektóre elementy projektowanego przez nie systemu obrony antyrakietowej będą funkcjonowały w przestrzeni kosmicznej.

Obecnie dziesięć krajów na świecie jest zdolnych do samodzielnego wystrzeliwania w kosmos satelitów, zaś ponad 130 państw jest zaangażowanych w pokojowe wykorzystywanie przestrzeni kosmicznej.

W ocenie ekspertów wiele wskazuje na fakt, że nawet mimo podjęcia takiej rezolucji, Stany Zjednoczone nie będą jej przestrzegały. Nie znajdzie się także nikt, kto byłby w stanie wyciągnąć jakiekolwiek konsekwencje wobec USA. Na szczeblu ONZ sytuację uniemożliwia chociażby stałe członkostwo tego kraju w Radzie Bezpieczeństwa. Tym samym, ewentualny sukces projektowanej przez Rosję rezolucji w efekcie może mieć wydźwięk wyłącznie propagandowy.
Czytany 6207 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04